Anasayfa / İsmail Sarıtaş / YALANDAN KİM ÖLMÜS

YALANDAN KİM ÖLMÜS

Yalandan Kim Ölmüş

Insanlarin gecmiste cektikleri acilardan nemalanmak , hele hele kendisi ayni seyleri yasamadan , onu ranta cevirmek ne aci sey ! Yaralarin en büyügü , en acitani, en kanatani bu olsa gerek.Öyle ya ,12 Eylül de yasanan zulümlar, iskenceler, ölümler , hapisler, sürgünler üzerinden,  ikiyüzlü tavir sergileyip , elma sekeri niyetine gecici 15. maddeyi son dakika golü olarak anayasa degisikligi olarak sunmak ve  “evet” mi diye oy dilenmek ne manaya gelebilir ?

Acaba , insanoglu en son kerteye geldiginde artik aglamakli ikiyüzlülüge mi  basvuruyor diyorsun ? Tamam , aglamanin bir insani tarafi vardir. Zaten dünya ya da aglayarak gelmedikmi ? Aglayan bir basbakan ve onun yardimcisi, ardinda bütün bir gurubu aglayinca da inanamiyorsun, güvenemiyorsun.  Dogarken aglayan insan bu degil, o saf, temiz bir dünyaya merhabadir. Oysa  8 yildir bu ülkede yasananlara bakinca; hem bu devletin basi olup hemde aglayinca, Musa Anter gibilerin ve daha nice binlercesinin katilleri ellerini sallayarak dolasirken, hemde   Musa Anter´in , Ahmet Arif´in , Ahmet Kaya´in isimleri üzerinden politika yapinca ,  ister istemez “yalandan kim ölmüs” diye insanin haykirasi geliyor ve  bu  galiba son kerteye gelenlerin son cirpinislari , bundan sonrasi ucurum , inis asagi  gidislerine düzülen agittir diye düsünüyorsun !

12 Eylül Fasist darbesinde idam edilen devrimcilerin adlarini anarak aglama seansina cikanlar , gercekten idam edildikleri günlerde de aglamislarmiydi ? 12 Eylül sabahi evlerinden , isyerlerinden, sokaktan , gecenin kör karanliginda kuytu köselerden toplanip götürülen devrimcilerin arkasindan da aglamislarmiydi ?

Fasizmin sürek avina ciktigi günlerde darbeciler; onlarinda  analarini, babalarini, amcalarini, dayilarini, evlatlarinin yerine götürüp iskencelerden mi gecirmislerdi de , o günler akillarina gelmiste agliyorlardi ?

90 Günlük iskence seanlarindan gecip, onlarca yil hapiste yatip, iskence izlerini birer alin yazisi gibi tasiyip yine de iktidardakiler gibi aglama turlari düzenlemeden, biz magdur degil , eskidende muhatabiz , simdide muhatabiz deyip , iskence izleriyle alinlari acik dolasanlarin , acilarini sömürmek de ne oluyordu ?

Iktidarlari döneminde, 12 Yasindaki Ugur  Kaymaz cocugun bedenine oniki kursun sikanlar beraat edince, niye aglamadilar ?

12 Eylül anayasasini degistirirken, ülkenin büyük sorunu olan Kürt sorununun cözümü icin tek bir cümle bile bahsetmeyen iktidarmi özgürlük getirecek?

Insanlarin boyuyla, posuyla ugrasacaklarina, demokrasi mücadelesi verdikleri yalanini söyleyip ,%10 baraji gibi 12 Eylül garabetini kaldirmayanlarmi demokrasi getirecek !

HSYK dan Alevileri temizleyecegiz deyip  , irkcilik, ayrimcilik yapanlar,  Seyhulislam Ebusud efendiden bahsedenlermi   esitlik getirecek ?

Bütün bu sorunlarin ve 12 Eylül darbesinin magduru veya muhatabi degil bizzat onun ürünü olan AKP ve basbakan, 12 Eylül de idam edilen Erdal Eren`e agliyorlar ve bunun tek bir sebebi var bence ;  cünkü tek bir magduriyetleri yok, magduriyetleri olmayincada  timsah göz yaslarina  sarilmaktan baska careleri yok.

ilginizi çekermi ?

UMUT !

Ninesinin” kalk köcek öglen oldu” demesiyle uyandi.Ogün cani  erken kalkip, kuzulari otlatmaya gitmek istemiyordu.Evin kuzu …

Bir cevap yazın