UMUT

 

Cumhuriyet tarihinde demokrasi adına bu güne kadar özgürlükler adına çalışmalar yapılmıştır, bunlardan bazıları ıslahat, reform, yenileşme veya demokratikleşme adı altında atılan adımlardan şüphe duymamıza yol açtı. Şüphelerimizde haklıydık çünkü atılan bu adımların sahte olduğu halkı kandırmak olduğu gündemi değiştirmeye yönelik makyaj olduğu, Rejimin ulusalcılığından tek tipçiliğinden, dayatmacılığından yukarıdan aşağıya modernlik ve laiklik anlayışından ödün vermeden kendini yenilemeye çalışıyor ya da yeniliyormuş gibi yapıyordu.

Ancak dünyada modernizmin sorgulanmasının getirdiği yeni düşünsel ortam her şeyi kapsayan büyük ideallerin yıkılmasının yarattığı kaosun tozları arasında yeşeren çoğulculuk, çokluk, katılımcılık, çok kültürlülük rüzgarının Türkiye’yi de etkisi alması kaçınılmazdır.
Türkiye bu değişime uzun zaman direndi bir parçasıyla direnmeye devam da  ediyor. Ancak; Habur sınır kapısından Türkiye ye giriş yapan 34 kişilik barış grubunun karşılanması sırasındaki coşkunun da gösterdiği gibi toplum tek dile, tek kültüre, tek renge hapsolmak istemiyor. Susturulan, görmezden gelinen, bastırılan kimlikler, artık varlıklarının tanınmasını, kabul görmeyi, dahası devletin artık bu kabul doğrultusunda kendisini yeniden tanımasını istiyor, bu yolda mücadele veriyor, kazanımlar elde ediyor.  Salt  bu mücadelenin varlığı ve kazandığı meşruiyet bile bildiğimiz devletin sonunun gelmekte olduğunun habercisi olarak görülebilir.
Geldiğimiz noktada devletin Kürt kimliğini inkar etmesinin sonucunda ortaya çıkan bu sonuncu kürt isyanı bitebilir. Yeterki Türkiye’yi yönetenler aşağıdan yukarıya yükselen değişimi idrak edip yeni dünya ya uyum sağlamasıdır. Vatandaşlarını gerçek vatandaş olarak kabul etmeleri onları şeyleştirmekten, ötekileştirmekten vazgeçmesidir. O zaman barış ihtimali mutlaka gerçeğe döneceğine eminim.
Saygılarımla
Kemal Akkaya

ilginizi çekermi ?

TÜRKIYE ILE ERMENİSTAN YAKLAŞIMI

Türkiye ile Ermenistan birbirine yaklaşmasını teşvik eden bir çok  olay ve durum her iki tarafça …

Bir cevap yazın