Anasayfa / İsmet Cantekin / Tekke sitesinden bir dörtlük

Tekke sitesinden bir dörtlük

Tekke sitesinden bir dörtlük

Davulbaz sitesinin kapanması, Davulbazlı’lar kadar beni de üzdü.Artık hiç haber alamıyoruz.Hatta rahmetli Hasan ERDAL’ın vefatını bile, Almanya’dan İ.SARITAŞ kanalıyle öğrenebiliyoruz.
(…)
Yazinin tamami icin Ismet Cantekin`in kösesine giriniz!

Ben her gün Tekke sitesini de ziyaret ederdim.Ancak bir süredir bilgisayar “Bu siteye girerseniz, bilgisayarınız zarar görebilir” diye ikaz ediyor.Görünüşe göre Tekke sitesi de kapandı-kapanacak……..
Ben burada her gün,  sabah  Karşıyaka/İskele’ye kadar Doktorumun ısrarlı tavsiyesi gereği, yürüyüş yapıyorum.Evden çıkıp, Atatürk Bulvarı köşesindeki Garanti Bankası Şubesi yanından, Bahriyeüçok Bulvarının, Çarşıya doğru sağ kaldırımından, eski tren istasyonu ve çarşı içinden İskele karşısındaki  tunçtan mamul “İKİ KIZ” heykelinin kenarlarındaki oturma yerlerinde dinlenip, tekrar geri dönüşüm, bu defa Bahriyeüçok Bulvarının, Vergi Dairesi-Hükümet önünden kaldırımla yukarı çıkarım.
Bulvarın ortasında bir meyhane vardır.Adı KALENDER; daha çok Avrupa birahanelerine benzer bir mekan.İzmir’de genellikle birahane ve meyhanelerde, yani içkili mekanlarda bayan garsonlar hizmet ederler.Burada benim  daha ilk günlerde dikkatimi çeken olay, meyhanenin önünde kaldırıma konulmuş, ayaklı bir okul tahtası gibi bir yeşil sehpaya her gün bir Hayam veya aşk sevgi ve özlem içerikli şiirlerin yazılması oldu.
Geçen yıl Tekke sitesinde bir dostumuz Ö.Hayyam’a ait bir dörtlükte:

Demişler ki haram nedir bilmiyor Hayyam,
Ben helal ile haramı karıştırmam.
Dost ile içilen içki helaldir,
Puşt ile içilen su bile haram.

Gözüme ilişince hoşuma gitmiş ve araştırdığımda, Ömer HAYYAM’a ait bu Rubai’de dostumuz 3.satırdaki aslında “Sen “sözcüğünün yerine “Dost”, 4.satırdaki “Sensiz” sözcüğünün yerine de “Puşt” sözcüğü ile değiştirmiş ama bu değişiklik anlamda pek farklılık yaratmamış, hatta cuk oturmuş da diyebilirim.
Bir ara yeri gelmişken bende bu dörtlüğü Facebook’ta yazmıştım.Birkaç kişinin yorumunda da dikkati çekmiş ve beğenilmişti.
Bir gün yine çarşı dönüşü mekanın önünden geçerken, bir genç delikanlı tebeşirle tahtaya ilk iki satırı yazmış, üçüncü satıra başlarken. Yaklaşıp diğer iki satırı da ben okudum.O’nun da dikkatini çekti.Ben kendisine “Dörtlüğü Facebook’tan mı aldınız” diye sorduğumda, başını sallayarak “evet” dedi.Fazla teferruata girmeden yürüdüm.Bizim Teke sitesindeki dostumuzun dörtlüğü, benim Facebook’tan ta dönüp dolaşıp, İzmir/Karşıyaka, Bahriyeüçok Bulvarı’ndaki KALENDER Birahanesini garsonu tarafından kaldırımdaki tahtaya yazılmış ve gelen geçenlerce gülümseyerek okunuyordu.
Ben 1962 yılında okulu açtığımız günlerde, okulumuza kayıtlı öğrencilerin bulunduğu Davulbaz ve Tekke köylerine, Hasan KUTLU öğretmenimle birlikte gitmiş, Tekke köyünde bir gece de misafir kalmıştım.Okulumuzun 135 öğrencisini çoğunluğu ZERK’den olmasına rağmen, Davulbaz ve Tekke Köylerinden de  20-30 civarında öğrenci gelirdi.
İlkokul son sınıfı ZERK İlkokulunda okuyup, Diplomasını buradan alan yeğenim Halil CANTEKİN, Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesinde okuyordu.Sanırım 1977 yılı olabilir, bir iş için gittiğim Ankara dönüşü okula uğrayıp Halil’i buldum.Bana okulu gezdirirken yanıma 3 öğrenci olduğunu söyleyen ve ellerimi öpmek için sarılan gençlerden birini gayet iyi hatırlıyorum, Tekke’den öğrencim Veli ÜLGER’di.Diğeri Davulbaz’lı ve diğeri de sanırım Hasan KUTLU öğretmenimin oğlu Ceyhan KUTLU  (kesin emin değilim) ile tanışmıştım.Ne yazık ki yıllarca pek çok yerlerde bulunmuş ama köylerden kimse ile karşılaşmak mümkün olmamıştı.Şimdi nerelerdedirler? Neler yapıyorlar? Zira aradan 32 yıl geçmiş……
Tekke sitesini de her gün okuyup, en azından tanıdıklarımı hatırlayamamakla birlikte bil
gi sahibi oluyordum.Hatta “Samıt Baba” festivali ile ilgili sitede yayınlanan resimleri de zevkle izliyordum.
Şimdi ise site kapanıyor ve Tekke’liler dışında benim gibi siteyi ziyaret edenler de bu bilgilenmelerden mahrum oluyorlar.
Benim naçizane dileğim, TEKKE Sitesi kapanmasın, var olduğunu bildiğim sorunları, ayni köyün akraba, dost, arkadaş insanları oturup çözsünler, anlaşsınlar.Çok eminim ki gelecekte böyle davranmaktan büyük üzüntü ve  pişmanlık duyacaklar ama geçen zaman geri gelmeyecektir.
Yine herkese sağlık dileklerimle, sevgi ve saygılar sunuyorum…..

ilginizi çekermi ?

Kritik siyasi durum

Kritik siyasi durum Ülkemizde tüm devlet kurumları ve erk ; Yargı, Yürütme va Yasama, asla …

Bir cevap yazın