Anasayfa / İsmail Sarıtaş / TARİHIMİZLE YÜZLEŞMEK

TARİHIMİZLE YÜZLEŞMEK

Tas attiklari gerekcesiyle yasindan büyük cezalara carptirdigimiz  ,  “büyüde baban sana hapisler alacak” diye büyüttügümüz cocuklarimizi, 23 Nisan Ulusal egemenlik ve cocuk bayraminda yeniden hatirladigimiz  , 23 Nisani 24 Nisan´a bagladigimiz su günlerde, Her yil oldugu gibi yine bu yil 24 Nisan da ulusal kabusumuz olarak tarihte görevini tamamladi ve geride kaldi.Her yil oldugu gibi yine Amerikan baskani bu konu üzerine ne diyecek diye bekledigimiz aksam, Obama´nin “büyük felaket” demesi bile ulusal onurumuzu yaraladi !

Oysa “elin gavuru” ne karisirdi ! Anadolu`da basta Türkler ve Kürtler olmak üzere , Müslüman topluluklar aralarinda ki bütün sorunlara ragmen anlasmislar ve Anadolu´nun gayrimüslümlerini el birligi ile sürmüsler veya imha etmislerdi .

Hernekadar bugün, gelinen sürecte artik müslüman ortak kimligi bizleri birarada tutmaya yetmese, Müslüman olmanin ötesinde , Kürt veya Alevi kimligine sarilsada , 1915 lerde “gavura” karsi bir ve beraberdik.

Tüm laik görünümüne ragmen ,Cumhuriyetin kurulus yillarinda da , din , hem TC devletinin önemli ayaklarindan biriydi.Hemde toplumlda tüm kesimleri birarada tutan bir üst kimlikti.Islami kimlikle Türk´lük bir ve ayni olarak tanimlandi.

Biz tarihimizden biliyoruz ki , Balkanlarda kaybedilen topraklardan sonra Hiristiyan azinliklarin birbiri ardisira imparatorluktan ayrilmalari , balkanlarda yeni ulusal devlet kurmalari Osmanlida bir ihanet olarak algilanmis , Anadolu ve doguya dogru cekilen Osmanli geri kalan topraklardaki  Hiristiyan topluluklara karsi , hem  kurulusundan beri  esas kalkani islami kimligi kullanmis hemde müslümanlari  Anadoludaki Hiristiyan azinliklar üzerine  balkanlardaki ihanetciliklerini gerekce göstererek  kiskirtabilmistir.Osmanlinin cöküs ve dagilmasinin bas sorumlulardan birisi olarak Hiristiyan azinliklari görmüslerdir.Tipki bugünde her Kürdü potansiyel suclu gibi gösterip Türkiye´deki paranoyak irkci saldirganligi kiskirttigimiz gibi ?

Türklerin islami kabulunden sonra kurulan diger Türk devletleride basta olmak üzere Osmanli da, Türk kimligi ve Türk dili üzerinden degil islami kimligi ve arapca dili üzerinden kendilerini var etmislerdir. Osmanli aydinlarindaki Türk ulusal bilincide yok denecek kadar azdir.19. yüzyilda dahi kapitalistlesemeyen Osmanli feodal yapisida zaten ulusal kimligin olusmasina engeldi.Hatta Osmanlida Türklük asagilanma gerekcesiydi.  19. yüzyilin sonlarina dogru  Paris´te bulunan birkac Jön Türk´e hangi ulustan olduklari soruldugunda önce “Müslümaniz” diye karsilik veirirler, Müslümanligin bir din oldugunun belirtilmesi üzerine , Osmanliyiz derler, bunun da bir millet olmadigini hatirlatildiginda , genclerin bir türlü Türk olduklarini söylemeyi düsünemedikleri aktarilir.  Gerek Ittihat ve Terakki gerekse  Cumhuriyeti kuranlarda ilk baslarda ellerinden bu islami kimligi birakmamislardir.

Iste bu Islam ortak kimligi Ermeni ve Rumlara karsi  Anadoludaki müslüman halki diger azinlik hiristiyan topluluklar üzerine kiskirtabilmislerdir.Birinci dünya savasi sirasinda, Bulgar´dan, Yunan´dan alinamayan intikam “bizi arkadan vuran Ermeni´den alinacaktir.  Yeni bir Türk ulusal devleti yaratmak hatta yeni bir Turan yaratmak icin ugrasan Ittihat ve Teraki iktidarinin, azinlik Hiristiyanlarin  Osmanliyi arkadan vuracaklari söylemi bir uydurmadan ibarettir. Hamidiye alaylarinin kurulmasi ve Ermeniler üzerine saldirtilmasida , Anadolunun her tarafindaki  Ermenilerin,  Suriye ve Irak cöllerine tehcir edilmek istenmesi de gecikmis bir Türk ulusal kimligin yaratilmasi dogrultusunda saldirganlasmaktan baska bir sey degildir.

Kurtulus savasida Müslüman ortak kimligi üzerinden gelistirilerek, Anadoludaki tüm Müslümanlarin Türk, Kürt, Cerkez, Gürcü, Laz vs demeden  savasa katilmalari ile kazanilmistir.

Ulusal kurtulus savasi sonrasi Türk ulusal kimligi de, irk üzerine degilde anadoludaki Türkleri,   Kürtleri, Cerkezleri, Lazlari müslüman ortak kimligi üzerinden hepsine birden  Türk ulusu denilerek yeni bir ulusal devlet kurulmustur.

Ulusal devlet  kurulmustur ama buda yetmemis, devlet sirtindan yeni yerli burjuva yetistirmek icin 1942 lerde hala icimizde kalabilmis Hiristiyan azinliklari, Varlik vergisi ile cezalandirmis, veremeyenleri Erzurum Askale´ye tas kirdirmaya yollamisiz.Daha da azalmisiz ve cok daha azalan bir avuc insanida 1955 lerde Kibris meselesini bahane ederek, 6-7 Eylüllerde kalan mallari ve canlarini yagmalayarak halletmisiz ve hala biz masumuz !  Bir Özür  dilemek bile zorumuza gidiyor !

Icimizdeki”gavur” u hallettikten sonra Cumhuriyetle birlikte uzun bir dönem Türklestirme ve asimilasyon ise yaramistir ama bugün acisindan Müslüman üst kimlikte yeterli cimento görevi görmemektedir.Bir taraftan Kürt ulusal ve kültürel kimligi kendisini dayatmakta, diger taraftan Alevi kimligi.Dün Hiristiyana karsi müslüman ortak kimligi kullanilarak  kiskirtilanlar bugün birbirlerine karsi kiskirtilmaktadirlar.Dün Sivas Madimakta Aleviye tahammülü olmayanlar, bugün  Samsun´da Ahmet Türk´e , Gölbasin´da  Sirri Sakik´in haniminin mezarina  tahammul edemiyorlar…..

Fakat ne Türkiye 1915 lerin Türkiye´sidir, ne de dünya 1915 lerde kalmistir.Caga uygun , modern bir yasamin, evrensel , esit ve özgür bir yasamin oldugu , halklarin birbirini bogazlamadigi bir yasamin yeniden örülmesinin , bir insan hakki oldugu, yasamsal gerceginin bilindigi bir cagda yasiyoruz ve tarihimizle yüzlesmemiz gerektigine inaniyoruz.

ilginizi çekermi ?

VAN MINUTA KARSI VAN MINUT !

  68 Kusagi devrimcilerinin en büyük ideallerinden biride topraklari isgal altinda olan Filistin halki ile  …

Bir cevap yazın