Anasayfa / Hüseyin Şahin / Sıradaki gelsin

Sıradaki gelsin

 

Sıradaki gelsin

”Çok şükür, Çok şükür bu günleri de gördük” ün resmi yapıldı dün (16.09.2009) Türkiye’ nin birinci sorunu çözüldü nihayet.

Adli Suçlar konusunda hiç bir eğitimleri olmadığı, tamamıyla siyasal konularda uzmanlaştığı anlaşılan, Emniyet Güçleri; yoksul gecekondu halkının evlerini yıkma, Demokrasi ve Sendikal haklar Mücadelesi için yürüyen Emekçileri dağıtma, İnsan Hakları Taleplerini dile getiren insanları perişan etme, Ülke Sorunları hakkında görüş ve taleplerini dile getirmeye çalışan Sosyalist-Devrimci yapılanmaların sesini kesme, İş ve Aş isteyen, Nükleer Santrallere, Siyanürlü Altın Aramaya,. ..vb karşı çıkan işçi-köylü-şehirli vatandaşları cebir kullanarak engelleme, *** Dillerini ve kimlikleriyle bütünleşen diğer haklarını isteyen Kürt Halkını susturma görevlerini; gaz bombalarını, coplarını, panzerlerini, elektrikli tezgahlarını, tüm teknolojik dinleme yöntem ve aletlerini kullanmaktan çekinmeyerek yerine getirirken ve bu başarıları ile övünürken, bir türlü yakalamayı beceremedikleri, 200 gündür işlenen iğrenç bir cinayetin 17 yaşındaki ruhsal sorunları olduğu tartışmasız ZANLIsı kendiliğinden teslim oldu.

İşleniş biçimi ve işleyenlerin kimlikleri nedeniyle, günlerce medyada ilk sırayı işgal eden cinayet sonrasındaki süreçle birlikte, ülkenin sosyal yapısına uygun bir yol izledi. Zengin bir erkek çocuk, orta halli bir ailenin kız çocuğu arasında, içinde birçok karışıklığı barındıran ve ailelerin yakinen haberdar oldukları bir ilişki. Sonunda bir katliam ve firar.

Katil ZANLIsı yoksul olsa idi büyük ihtimalle 24 Saatte çözülecek bir olay, 200 gün boyunca gündemin ilk sırasını işgal etti. Siyasi içerikli Faili Meçhul cinayetlerin pek fazla üzerine gitmeyen, ama bu olayı ciddi bir şekilde takip eden basınla birlikte, olayın taraflarının kimliklerini, cinayet öncesi süreci, cinayetin işleniş biçimini magazine ederek veren basın, sürekli yayınladıkları görüntülerde kızın babasının, sadece evlat acısı ile açıklanamayacak bir hassasiyetle verdiği tepkileri gündemde tuttu.(Baba daha sonra mağduriyetine gölge düşüren maddi boyutunu-kızının parasal bedelini- itiraf etmek zorunda kaldı. Gelen tepkiler üzerine parayı Vakıf kurmak için istediği gibi bir manevra sergiledi ama….)

Baba, basınında verdiği destekle, İstanbul’ un Emniyetinden(!) ve Solu Engelleme faaliyetlerinden sorumlu olan ayrılmaz ikilisini bile karşısına almayı göze aldı. TBMM’ nin devreye girmesine rağmen sonuç başarısız oldu. Sonunda nice skandala, faili meçhule, hukuk dışı davranışa, astığı astık kestiği kestik kabadayı uygulamalarına rağmen yerinden kımıldatılamayan ikiliden Emniyetten Sorumlu olanının başını yedi.

Yeni sorumlu ise özel bir birim oluşturarak yoğun bir çalışmayla olayı kısa sürede çözeceğini taahhüt etti. Kimse; “Önceki neden çöz-e-medi, yoğun çalışmadı mı, ihmali mi vardı, öyleyse hakkında işlem yapacak mısınız?” diye sormadı. Ama onun Yoğun(!) çabaları da sonuç vermedi.

Ama birden 200 günden beri elini kolunu sallayarak dolaşan ZANLI, Emniyet Güçlerinin KAHRAMAN olmalarına izin vermeden, yine elini kolunu sallayarak gelip teslim oldu.(Büyük bir olasılıkla koltuğunun altında konunun uzmanlarınca hazırlanmış ifadesiyle birlikte.)

Nedense emniyet yetkilileri pek memnun olmadı gibi, bu kendiliğinden teslimiyete. Ama yine de ülkenin birinci sorunu çözülmüş oldu.

Şimdi sırada, eğer bir başka ikinci sorun yaratılmazsa Kürt Sorununun çözümü var. Gerçi İstanbul Devlet Erkanına bırakılsa bu sorunu 1 hafta gibi kısa bir zamanda çözerler ama nedense onlara bırakılmıyor. Ankara biz Çöz-mey-eceğiz diyor, iktidarı ve muhalefeti ile, Diyarbakır ise biz.

Bakalım önümüzdeki günler neler getirecek önümüze.

ilginizi çekermi ?

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU´NUN BÜTÇE´DEN PARA TALEP ETMESİ ÜZERİNE HATIRLATMA

ALEVİ  BEKTAŞİ  FEDERASYONU´NUN  BÜTÇE´DEN PARA  TALEP ETMESİ  ÜZERİNE  HATIRLATMA DOGRU ÖNDERLİK BASARININ ANAHTARIDIR Alevilik ve …

Bir cevap yazın