Anasayfa / Şükrü Şahin / SANIRIM CÜMLELERIMIZ EKSIK KALMIŞ.

SANIRIM CÜMLELERIMIZ EKSIK KALMIŞ.

Sanırım cümlelerimiz eksik kalmış.

 

Anlatamamışız ya da yeterli açıklıkta kelime bulamamışız. Cellatlarının arasından daha iyisini arayan bir ülkeye dönüştürüldük. Arada ise biz kaldık yani olayın gerçek yüzünü anlatmaya çalışan insanlar. Murat ve Yusuf ağabeylerin yazısı biraz geç yayınlandı. Ancak bu arada karşı yazı olarak sevgili adminimiz AKP sözcüsü taraf gazetesinin değerli militanı Ahmet Altan’ın yazılarından bizi mahrum bırakmadı.
Sevgili dostlar öncelikle biraz daha ağır dil kullanıldığı için Yusuf Abinin yazısından başlamak gerekiyor açıklamaya;
Yusuf abi; yazının büyük bir kısmına katılmakla birlikte bu yazıdan çıkardığın sonuca katılmadığımı ifade edeyim.

Ben ve benim gibi düşünen dostların yazılarından iki taraftan birinin tutulması anlamını çıkarmak için fazla zorlamak gerekiyor. 12 Eylül anayasası gerici bir anayasadır. Biz yapılan değişikliklerle var olan haklarında gittiğini defalarca anlatmaya çalıştık. Ben bir sosyalist olarak bugüne kadar ne herhangi bir ülkenin ne de herhangi bir burjuva ideoloğunun arkasından gitmedim ve onların şemsiyesine de ihtiyaç hissetmedim. Bu noktada tekrar etmekte yarar görüyorum. Yeni diye yutturulmaya çalışılan eskinin makyajlı ama daha kötüsü ise bu durumda bu 12 eylül de de HAYIR demek gerekiyor. Bu iktidarın klasik oyunlarını biz yaşayanlar iyi biliyoruz. 1999’ da çıkarılan sosyal güvenlik yasası (mezarda emeklilik) emeklilik yaşını erkeklerde 60 kadınlarda 58 e yükseltti. Akp hükümeti bunu yetersiz buldu ve reform yaptı ve emeklilik yaşını 65 e yükseltti. Şimdi sizlerin düşünce sistematiği ile düşündüğümüzde bu yasaya karşı çıkıp eylem yaptığımızda biz 58-60 yaşı benimsediğimiz kabul ettiğimiz sonucunu çıkarabiliriz. Bu örneklemeye ek olarak şu soruyu da tekrar sormak gerekiyor. 12 Eylül cuntasının bile vermek zorunda kaldığı bazı hakların elimizden alınması ve dezenformasyon yoluyla 12 Eylül anayasasının meşrulaştırılmasına hayır dediğimiz için cuntayı savunuyor diye suçlanmamızı hangi mantıkla açıklayacağız. Sitemizde bu konuda yazılan yazılarda bu tarz bir yaklaşım olmasa da Akp eksenli propagandanın da etkisinin olduğunu görmek mümkün.

“Yeni anayasa tartışmalarında sosyalist olduğunu iddia edenlerin bölündüklerini görmekteyiz.” Sözün bana biraz garip geldi ve bir şeyi hatırlatmakta yarar görüyorum. Ben iddia etmiyorum Sosyalistim. Ve sosyalistler kapitalizmin böylesi küçük ayak oyunlarında durum tespiti yaparken herhangi bir tereddüte düşmezler. Eğer sosyalist değer olarak Ufuk Uras’ın neo liberalizmle bezendirilmiş kapitalizmi soldan kucaklayan düşüncesiyle bizi karıştırıyorsan sadece lütfen yazılarımızı bir kez daha okumanı öneririm. Kapitalizmi düzeltmek bizim değil Ufuk Uras’ların işidir. Biz ise kapitalizmin düzeltilemeyeceğini iddia ediyoruz. Bu nokta da iddia edenler kavramının bir yanında bulundurulmaktan üzüntü duyduğumu belirtmek isterim.

İçinde sadece Kürtlerle ilgili bir cümle geçmediği için alınan boykot kararı tamamen pragmatizmin kendisidir. Bu değişikliklerden ne bekleniyordu, *** dilde eğitim, kültürel özerklik vs mi. Sanırım bu kadar saf değildir hiç kimse. Kürtlere bugüne kadar ne verildi ki şimdi kendiliğinden verilsin. Ne alındıysa ne yapmak zorunda kaldılarsa zorla olmadı mı. Newroz kutlamalarında yüzlerce insan öldükten sonra kendileri de kutlamaya başlamadılar mı. Her yerde Kürtçeyi yasaklayıp şimdi Trt 6 yı kendileri açmadılar mı. Şimdi 11 Eylüle kadar bekleyip ona göre karar vereceğiz demek düşünsel kaymadır. Siz eğer Kürtlerle ilgili bir söz verecekseniz o durumda grevsiz toplu sözleşme hakkına, bireysel hak arama haklarının önünün kapatılmasına, kamudaki yağmalara karşı başvuru hakkının kaldırılmasına, Yök’ün devamına, vs evet diyeceğiz demek devrimci,sol, sosyalist bir bakış açısının ürünü olamaz. Bu nedenle de Boykot u teorik altyapısı eksik bir hareket olarak değerlendiriyorum.

Sevgili Murat Abimin de bir sözü benim dikkatimi fazlasıyla çekti. “AKP, Cumhuriyetin  kurumsallaştırdığı dünya görüşüne alternatif bir dünya sunuyor. Buradaki sloganı değişim…” Sevgili Murat Abi gerçekten de devletin kurumsal kimliğine karşı bir alternatif dünya sunmakta mıdır Akp. Örneğin 12 Eylülün çocuğu YÖK ü kapatmak ve değiştirmek için yasa teklifi vermişlerdi senin dediğin değişimi biraz da olsa yapabilmek için. Sonra cumhurun başına Gül’ü getirdiler sonra da Yök’e atama yaptılar. Ya sonrası kendi istedikleri gibi olunca ses yok. Bu ağlayan adamların anladığı değişim bundan başka bir şey değildir ki sen bizden çok daha iyi bilirsin. Bu aldatmacalara karşı gelmek ve halkın biraz daha uyutularak gerçek demokrasi mücadelesinin engellenmesine karşı çıkmak gerekmektedir.

Sevgili adminimiz sana yazmayalı çok oldu ve bu sene köye de gel(e)medin. Anladın tabiî ki 12 Eylül ü tartışacağımızı. Hemen hemen düzenli takip ettiğim bir gazetedir taraf. Sadece militarizme karşı olarak demokrat olmaya çalışan, militarizmin kendi içindeki oyukları ve aksaklıkları deşifre ederek demokrasi mücadelesi veriyor görünen, ancak akp ye yönelik eleştirileride bulamadığımız bir gazete taraf. İsteyenler açıp bakabilirler tarafın sayfalarına akp nin ekonomi politikalarına bireysel olarak Tayyipe, kurumsal olarak iktidarın soysuzluk ve yolsuzlukla bezenmiş politikalarına karşı bertaraf bir gazetedir taraf. Şimdi Ahmet Altan sitemizin sayfalarını dolduruyor ve bizden daha önemli olduğu için açınca karşımıza çıkıyor. Klasik bir Chp karşıtlığıyla Kürt kozunuda yanına alarak bir yeni demokrat örneği sergiliyor. Yıllar öncesine gittim birden bire. O zaman ki güneş gazetesiydi sanırım bir yazı, bu halk adam olmayacak ben de bundan böyle politik yazılar yazmayacağım diyordu A Altan. Sonrasında aldatmak gibi çok önemli politik işlevleri olan kitapları yazıldı. Ne oldu bilmiyorum birden bire tekrardan yazma ihtiyacı hissetti ve şimdi de Tayibin taraf olmayan bertaraf olur lafını daha önce duymuş gibi hemencecik taraf oluverdiler. Şüphesiz çok önemli işlere de imza attılar nerden aldıkları belli olmayan bir sürü belge doküman sayesinde ordu kendi iç değişiminde Akp onayına ihtiyaç duymaya başladı. Sevgili adminim; sayfalarında bim ve Fethullah Gülen reklamlarından başka bir reklam alamayan bu gazetenin ekonomik programı ahlaksız olduğu için eleştirdiği bir yazıyı da bulup koyabilir miyiz sayfalarımıza ya da kamu bankasından alınan kredi ile alınan tv leri eleştirdikleri yazıları ya da yayınlayabilirsek sevineceğim. Ya da memur sen in kabul ettiği insanlık onurunu inciten zamları eleştiren bir yazı. Ben bunları bulamadığım için son süreçte almadığımda eksikliğini hissetmiyorum taraf gazetesini. Yayınladığınız yazıda da Chp ile Akp’nin Hsyk ve Aym ile ilgili it dalaşı var ama bu dediklerim yok. Bu değişiklikle kaybedeceklerimiz yok.

CHP komisyonlarda tartıştığı, Meclis’te hemen her maddenin içeriğinde değişiklik yaptığı bu reform paketini istemiyor. Ağzıyla ‘güçlü demokrasi’ diyen Kılıçdaroğlu, bütün benliğiyle vesayeti korumaya çalışıyor. Diyor bir yazarı. Yani Akp vesayeti değiştirmeye çalışıyor. Hangisini nasıl, bu ülkede üniversite de bitirmiş kendi halinde okuyan yazan konuşan yürüyen bir olarak ben niye göremiyorum. Kürtler konusunda yeni bir şey mi yaptı, yoksa Yök ü mü kaldırdı, yoksa darbe muhtırası veren ya da 28 Şubat’ta darbe yapan generalleri mi yargıladı. Kendisini yaratanlara karşı tavır mı aldı Akp. Yaz gazeteci yaz sana ekmek veren tekneyi değil ekmek bulamayanları da yaz biraz.

Sevgili Şahap Abi; seni Erol Taş olarak da sevmiştim ama şimdi artık değişim yaşayıp Şahap Eraslan olmuşsun değişimin de hayırlı olsun. Sende, Mamo Abi de ve yine ülke izlenimlerini yazan İlhami Öntaş Bey’in yazısında ülke insanıma karşı garip bir soğukluk görüyorum. Seveceksiniz bu memleketi bu kadar tamam terk etmişsiniz zaten ya sev ya terk et diyemeyeceğiz ama kabul edersen. Yok öyle 250 kuruşa simit(baş olan bakanın lafı). Ezan sesi çok açılmış Mamo abi şikayet ediyor biz alevi köylerine cami yapan Akp ye niye karşı çıkıyoruz. Dinleyeceksin zamanına göre makamsal ezanı. Dua ette detone bir ses söylemesin o zaman daha da yanarsınız. Bu saatten sonra seni korkutamam biliyorum ama umarım neden hayır ın hayırlı olduğunu bir şekilde konuşma paylaşma olanağı buluruz.

Saygılarımla…

______________________________________________________________________________

Sevgili Şükrü,

 

Aziz Nesin „Türk halkının bilmem yüzde kaçı aptaldır“ dedi diye bir çok insan kendisini aramış ve neden bizi aptal yaptın diye sormuş. Onun cevabı şu olmuş „sen öyle değilsen, neden kendini o aptal olmayan yüzdeliğin içine koymuyorsun da aptal dediğim yüzdenin içine koyuyursun“

 

Dostum, taraf gazetesinin bazı yazarlarının yazılarını sayfaya koymama bir haylı kızmışsın. Ahmet Altan`ın o yazısı CHP`nin aptal gördüğü halka söylediği bazı şeylerin zaten şu an anayasada var olduğunu söylüyor diye informatif gördüğüm ve okurumuzun tek taraflı bilgilenmesini doğru görmediğim için koydum. Şimdi madem sen de CHP`li değilsin ve onlar gibi düşünmüyorsun, neden Altan`ın yazısını sana karşıymış gibi algılamışsın ve CHP`yi savunur pozisyona girmişsin, anlamıyorum. Ayrıca senin ve „Hayır“ diyen diğer arkadaşlarımın bir değil birden fazla yazılarını yayınlarken CHP ve MHP li mi oldum ki, „Evet“ diyen birinin yazısını sayfaya koydum diye AKP`li oldum?

 

Senin de dediğin gibi Admin olarak, ki adım da var, bu güne kadar düşüncemde olmayanların yazılarına müdahale etmedim, sansür uygulamadım. Ama tekçiliği ve müdahaleciliği de kabullenmem mümkün değil. Köylülerimin ve okurlarımızın çok yönlü bilgilenmesini, sadece başkasının yorumlarıyla değil, direk kaynağı görerek, okuyarak ve inceleyerek kararını vermelerini daha doğru görüyorum.

 

Sevgili Şükrü,

 

senelerdir köy sayfasını iyi kötü yürütüyorum, hem yazılarımla hem  adminliğimle hem de maddiyatla ve gördüğün gibi böyle yürütüyorum. Anlaşılan yayın politikamı bazı köylülerim beğenmiyor, hatta rahatsız, ki Mehmet Akbulut abim de özelime yazmış aynı şeyleri. Kusura bakmayın, nedenlerinizi haklı ve doğru bulmuyorum. Zira soruna şöyle bir çözüm getirebiliriz. Diyorum ki, adminlik görevini biraz da siz yürütün. Dünyaya , Türkiye`ye biraz da senin/sizin penceren/izden, senin/sizin yayın politikan/ızla bakalım, ne dersin/iz?

 

Sevgilerimle

Mamo Baran

ilginizi çekermi ?

ÜLKE GÜNDEMİNDEN NOTLAR

Ülke gündeminden notlar; Tayyip’i eleştirmeye çalışan öğrencilerin bir kısmı 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı, …

Bir cevap yazın