Anasayfa / İsmail Sarıtaş / SANA, BANA , ONA GÖRE TEHLIKE !

SANA, BANA , ONA GÖRE TEHLIKE !

Bugün ülkede hemen hemen toplumun her kesiminin durdugu yere göre tarif ettigi bir tehlike var.Aleviye göre seriat , Sünniye göre din elden gidiyor tehlikesi, Türk ´e göre Kürt bölücü ve tehlikeli, Kürt´e göre Türkler ayni durumda. Hükümete göre her an askeri darbe tehlikesi var , muhalefete göre seriat tehlikesi kapida,solcuya göre fasizm , sagciya göre hala kominizm tehlikesi var.Ve karsilikli düsman yaratma , yaratilan düsman üzerinden politika ve tavir belirleme, bazen bu tavir belirlenirken paranoyak durumlara düsme tehlikeside cabasi…..Yani anlasilan hep tehlike icinde yasiyoruz.Her an patlamaya hazir bomba gibiyiz…..

Yarattigimiz düsmanin üstüne elimizdekini atarsak bütün bu korkularimizdan  kurtulacagimizi saniyoruz.Oysa düsman baska yerde.Düsman toplumu bu hosgörüsüz ve  saldirgan duruma getiren , toplumu; ikiye , üce , dörde bölen  ve onlarin kamplasmasindan yararlanan yerde saklanmis kis kis bize gülüyor.Hic sesini cikarmiyor.O cebini doldurmaya bakiyor.

Iktidariyla  muhalefetiyle birbirine düsman gibi davrananlar,  neden bir Kürt sorununda, Ermeni sorununda aynilasiyorlar.Veya yüzbin kacak Ermeni karsisinda CHP li Canan Aritman`la basbakan Erdogan nasil ayni seyleri düsünüyor ? Dersim katliami karsisinda Onur Öymen´le resmi ideoloji nasil aynilasiyor?

Bizler nasil, ölmeye , öldürmeye, yok etmeye, sürmeye, göc ettirmeye hevesli hale geldik ?

Almanya´da yabanci düsmanligi ve irkcilik üzerine atip tutan , Türkleri savunan basbakan,   kafami kizdirmayin yüzbin Ermeniyi yurt disi ederim tehdidi savururken, Canan Aritman(gercekten kendisi cok aritmandir, Türk irkindan baska irk tanimaz) Ermeni oylamasina evet diyenleri ülkeye sokmayalim diyerek ayni konuma düsüyor ? Bu Irkciligin , milliyetciligin daniskasi degilmi ? Neymis efendim biz simdiye kadar yüzbin Ermeniye göz yummusuz ! Galiba zamani gelince yani Ermeni soykirim tasarilari birer birer ABD ve Isvec´te oylamada gecince rehin olarak bunlari kullaniriz diye…..

Gecen gün  bir arkadas , ülkede irkcilk-milliyetcilik tehlikesi yok seriat tehlikesi var dedi .

Oysa ülkede seriat düzenini isteyen toplumun yüzde besi kadar bile degil ! Irkci -milliyetci partileri , onlara oy verenleri saysam, ülkenin dört bir tarafinda yasanan irkci saldirilari saysam  bu sayfalara sigmaz……

AKP nin köken itibari ile siyasal islamdan gelmis olmasi ve iktidarda olmasi ülkeye seriatin geldigini göstermez.AKP yi iyi tahlil etmek gerekir(baska bir yazinin konusu).   AKP bugün toplumun daha muhafazakarlasmasina yardimci oluyor diye onun sermaye düzeninin savunucusu, egemen siniflarin temsilcisi konumunu göz ardi edemeyiz ki !

Biz tek tek agaclar yüzünden ormani göremiyoruz.Tekel iscilerinin direnisi biraz göstermisti, AKP nin isci ve emekci düsmani konumunu aciga cikarmisti ama ülkede bu durumlar fazla devam edemiyor .Cünkü düzen partileri kendi ayaklarina fazla kursun sikmakta istemiyorlar, toplumun  bu islere fazla dalmasini istemiyorlar.Düzen partileri, sendika agalari ve boyali basin istemeyince, mücadelenin devamina gercek sol ve sosyalistlerinde gücü  fazla yetmiyor .Geriye Baykal ve Erdogan kayikci dögüsü kaliyor.

Gercek sola ise sermaye partilerinin yüzünü aciga cikarmak, egemen sinflara karsi mücadeleyi her alanda yükseltmek ve güc olmak düsüyor.

ilginizi çekermi ?

VAN MINUTA KARSI VAN MINUT !

  68 Kusagi devrimcilerinin en büyük ideallerinden biride topraklari isgal altinda olan Filistin halki ile  …

Bir cevap yazın