Anasayfa / Hüseyin Şahin / REFERANDUM SÜRECİ

REFERANDUM SÜRECİ

REFERANDUM SÜRECİ

Sevgili dostlar. 12 Eylülün yıldönümü geldi, dayandı.
Sitede bu konuda pek fazla sayıda yazı bulunmadığını hepimiz biliyoruz. Nedenlerini de az çok tahmin edebiliriz.
Ancak az sayıdaki yazıyı bile bazen diğer yazanlarımız iyi okumuyor, aynı konuda yazmış olmasına rağmen önceki yazanın belirtmiş olduğu hususları pek dikkate almıyor izlenimi yaratıyor bende.
Bir yazıda Boykot istemi belirtilmişti. Milletvekili ya da yerel seçimlerde Devrimci Tavır olarak kabul edilebilecek bu tavrın bu kez isabetli olmadığını açıklamaya çalıştım. Bu seçimler 4 – 5 yılda bir tekrarlanır. Oysa Anayasa değişikliğinin böyle bir şansı yok. En azından Demokrasi Güçlerinin böyle bir zorlamaya güçleri Yetmiyor.
Evet ya da başka söyleyiş biçimi ile Yetmez Ama Evet demenin ise sadece iktidarın işine yarayacağı konusunda tereddüdü olan var mı bilmem. Bu kararı allayıp pullamanın sonucu değiştirmeyeceği zaten açıktır. Yani sen pazarlığa oturmuşsun, kıyasıya bir mücadele sonucunda taleplerinden bir kısmını kabul ettirmişsin ve Yetmez Ama… diyerek imza atıyorsun gibi bir realite yok ortada. Adamların sana verdikleri hiçbir şey yokken Yetmez Ama….. demenin başka mantığı olamaz.
Benim gibi Hayır diyenler ise, Anayasa değişikliğinin neler götüreceğini açık bir dille belirterek örneklendirmeler yaptık. Değişikliğin amacını belirttik. MHP veya CHP’ nin Evet ya da Hayır nedenlerinin bizi ilgilendirmediğini (bu oylamada sonucu belirleyecek Evet Ya da Hayır dışında 15 – 20 seçenek daha olsa idi sanırım onlarla kararımız çakışmayacaktı.) açıkça belirttik. 12 Eylül Açık Faşizmi döneminde yürürlüğe konan Anayasaya karşı olduğumuzu, tümden değişmesi ve Demokratik Bir Anayasanın oluşturulması talebimizi ise Mısırdaki Sağır Sultan bile biliyor. Birçoğumuz bu talebi dile getirdiğimiz için cezalandırmalara uğradık.
Murat ÖZKAN ağabeyim de Referandum Sürecinde Nasıl Yapmalı başlığı ile görüşünü açıkladı. Sanırım kendisinden önceki yazıları gözden kaçırmış ki hiç değinmemiş ve sadece görüşünü yazmış. Yalnızca yazmış olsa iyi birde; “….militarist ve statükocu bir yapıdan medet ummalarını çelişkili buluyorum ve onlar gibi CHP ve MHP`ile birlikte hareket ederek Cunta Anayasasına da evet anlamına gelecek Hayır`ı diyemiyorum.” Gibi oldukça ağır bir Tayip Erdoğan tekerlemesini yinelemiş.
Sevgili ağabeyim; açıkça belirtildi CHP ve MHP’ nin niteliksiz Hayırları ile Demokrasi Güçlerinin Hayırları arasındaki uçurum. Nasıl olurda sen onlarla birlikte hareket ederek Cunta Anayasasına Evet dediğimizi DÜŞÜNEBİLİYORSUN. Üzücü bir iddia.
Oysa HAYIR dışındaki tüm tavırlar Cunta Anayasasına ve daha da ağırlaştırılmasına EVET anlamına yorumlanabilir açıkça. Benim amacım ise tartışarak ön yargılardan uzak objektif tespitlerin yapılmasına çalışmaktır.
Bir yandan AKP zihniyetinin getirdiği ve getireceği felaketleri anlatıyorsun. Sonra dönüp bu anayasa değişikliğinin eskisinden daha iyileştirici maddelerinin olduğunu söylüyorsun.
Şimdi sadece birkaç konuda sorsam ve (eğer Evet çıkarsa) desem ki;
*Şu anda, ben bir Kamu Emekçisi olarak idarenin bana karşı keyfi yaptırımını mahkeme yoluyla giderebiliyorum, 13 Eylül sabahı bu haktan mahrum kalacağım. Buna Hayır demem Cunta Anayasasına Evet demek mi?
*Sendikam idarenin keyfi uygulamaları karşısında benim adıma dava açabiliyordu. 13 Eylülde bu yetkisinden mahrum kalıyor. Buna Hayır demem Cunta Anayasasına Evet demek mi?
*Hükümetin ya da yerel idarelerin yaptığı birçok keyfi uygulamaya başvurular üzerine mahkemelerce durdurma kararı veriliyordu. 13 Eylülde bu yetkileri kısıtlanmış olacak. Buna Hayır demem Cunta Anayasasına Evet demek mi?
*Bir Kamu Emekçisi olarak taleplerimi kabul ettirebilmek için defalarca GREV sayılabilecek eylemlerde bulundum. İdare ise cezalar verdi. Cezalar mahkemelerce kaldırıldı. 13 Eylülde bu hakkımda tehlikeye girecek. Çünkü benimle hükümet arasındaki uyuşmazlığı Hükümetin Hakem Heyeti çözecek ve kararı kesin olacak. Yani onlara göre Grev yapmamın gerekçesi kalmayacak, Grev Anayasaca yasaklanmış olarak yorumlanabilecek. Buna Hayır demem Cunta Anayasasına Evet demek mi?
Bu soruları çoğaltabilirim. Ama sadece bunlar bile yetmez mi HAYIR için.

ilginizi çekermi ?

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU´NUN BÜTÇE´DEN PARA TALEP ETMESİ ÜZERİNE HATIRLATMA

ALEVİ  BEKTAŞİ  FEDERASYONU´NUN  BÜTÇE´DEN PARA  TALEP ETMESİ  ÜZERİNE  HATIRLATMA DOGRU ÖNDERLİK BASARININ ANAHTARIDIR Alevilik ve …

Bir cevap yazın