Anasayfa / İsmet Cantekin / Kritik siyasi durum

Kritik siyasi durum

Kritik siyasi durum

Ülkemizde tüm devlet kurumları ve erk ; Yargı, Yürütme va Yasama, asla hiçbir zaman resmi devlet ideolojisi dışında oluşmamıştır.Zaten buna, yasalarla imkan da tanınmamıştır.Açıkcası hiçbiri “Bağımsız” değildir.

Toplumla ilişkili, Parti, Dernek, Sendika, basın-yayın organları, sürekli denetim altında tutulmuştur ve buna devam edilmektedir.
Yine bir anımdan bahsetmek istiyorum.1984 ‘de hapisten tutuksuz yargılanmak koşuluyla tahliye olmuş Bursa’ya gelmiştim.İş bulmak mümkün değildi,Kütahyada iş bulmama rağmen, C.Savcısı “temiz kağıdı” vermedi.Yasal olarak vermesi gerektiği halde, keyfine göre vermemişti.Eski mesleğimle ilgili,ara bir sokakta bir oda tutup işyeri açmıştım. Eşimin üzerine açtığım işyerinde Yedek Parşa satıyorum. Daha çoğu teklif alıp Köy Hizmetleri Böl.Müd. fiyat verip kalıncada getirip teslim ediyorum.
Çok eskiden tanıştığım DSİ’den emekli bir devrimci arkadaş da bana gelir laflardık. Adı “Komünist Mehmet”; Laf arasında bir gün “Yavı Başkan, ha desek siteden (oturduğumuz metal-iş sitesinden) yada eski arkadaşlardan 3-400 kişi gelir.(Biz sendikacılarda bir kez seçilip başkan oldunmu, ömür boyu size Başkan diye hitab etmek gelenektir.)Toplanalım KIZILAY’a üye olup, olağanüstü Genel Kurula gidip bu şubeyi ele geçirelim” teklifine gülmüştüm.”Evladım Komünist Mehmet.Kızılay’da doğal afet, yangın ney olur, Ülke çapında milyarlar döner.Ben tecrübeyle bilirim ki, para dönen yere seni-beni sokmazlar, tedbirleri vardır”.Mehmet Komünist olduğu kadar demokrattırda.”Başkan içerde sen de çok kötümser olmuşssun! Burası Anayasal bir kuruluş değilmi?Bende TC yurtaşı olarak “üye olacağım” dedimmi mecburen üye yapacaklardır.”
Baktım başa çıkamayacağım “peki” dedim.Komünist Mehmet ertesi gün elinde 3 üye kayıt fişi geldi.Bana göstererek muzaffer bir eda ile önüme koydu.Bir arkadaş daha doldurp imzaladık.Komünizt Mehmet götürp teslim etmiş.O’na “bir hafta sonra gel” demişler.Komünist Mehmet artık büromda neler hayal ediyor.Bana da gözucuyla caka satıyordu.Bir hafta sonra giti.Geldiki alıal-moromor öfkeden küfürün bini bir para…….
Belliki bir şeyler ters gitmiş.”Noldu len tavariş (rusça yoldaş demektir).”Yavı bunlar demokrat değil.Üye olmam için onların Yönetim Kurulundan iki kişinin onay vermesi gerekiyormuş.Oylamışlar kimse bana onay vermemiş”. Bizim Mehmet o  zaman alınmş tedbiri fiilen görmüş oldu.
Kamu oyuna yansıdığı boyutuyla Anayasa Mahkemesi üyelerinin bir kısmı Laik, bir kısmıda bugünkü iktidardan yana.Hele 2007 Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 komedisinde bunu açıkça izlemiştik.Ama DEMOKRATİK  TOPLUM PARTİSİ’nin kapatılma kararı OYBİRLİĞİY’le alınması dikkat çekici bir “birliktelik” değil mi?
Hele ihraçlarda ılımlı ve barışcı diye adlandırılan Ahmet TÜRK ve Aysel TUĞLUK’un ihracı da anlamlıdır.Buna paralel olarak, 7 askerin öldürülmesinin de üstlenilmesi tesadüf mü?
Anayasa Mahkemesi Başkanı H.KILIÇ, basına “Kararı Cuma günü açıklayacağız “demesinden sonra, karardan bir gün önce saldıryı PKK’in üstlenmesi de tesadüf olabilir mi?
Bu olay bana 1991 yılında Halkın Emek Partisine bir yandan Devlet karşı çıkarken, İstanbul Kongresindede PKK zor kullanarak Yönetimi ele geçirmek için her şeyi yapması olayını hatırlattı.
TBMM çalışmalarına katılmama kararı alan DTP’si çalışmalarını Diyarbakır’da yürütürse, bu iki başlı “yasama” meclisine benzemez mi? 1923’de de böyle olmamış mıydı? İstanbul Emperyalist Silahlı güçlerinin işgali altında, padişahın “Meclis-i Mebusan”ına karşılık, Ankara’da Kemalistlerin T.B.M.Meclisi gibi olur mu?
Gerek Anayasa Mahkemesi Üyeleri veya bu karararın  alınmasında etkili olan güçler ve DTP bu olasılığı düşünmüşler midir?
Böylesi bir girişim genelde tüm ülkeyi kaosa sürükleyen bir provakasyon olmaz mı?
Bunun cevabı için şu soruyu soralım: Böylesi siyasi ve toplumsal kargaşa kimin işine gelir?

Şu birkaç gün kritik süre içinde çok olaylar görmemiz mümkümdür: Bekleyelim ve görelim….

Selam ve saygılarımla.

ilginizi çekermi ?

Çerkes Sürgünü

Çerkes Sürgünü Konu ÇERKES’lere gelmişken, bir süredir siteye aktarmak istediğim, resmi tarihte yok sayılan “Çerkes …

Bir cevap yazın