Anasayfa / İnci Kaya / KADINLARA DÜŞMAN ZİHNİYETİ TANIYALIM!

KADINLARA DÜŞMAN ZİHNİYETİ TANIYALIM!

KADINLARA DÜŞMAN ZİHNİYETİ TANIYALIM!

Haziran ayı itibariyle yeniden başlayan çatışmaların ve bu çatışmaların yol açtığı ölümlerin bir sonucu Kürt sorunu toplumda yeniden tartışılmaya başlandı. Hiç kuşkusuz her kesim veya her birey sahip olduğu dünya görüşü ve bakış açısıyla katılıyor. Bu tartışmalara katılan zatlardan biride Kürt sorunun çözümü için “ikinci eş alınması” önerisiyle gündeme giren Rize belediye başkanı AKP’li Halil Bakırcı’dır. Bu zatın dile getirdiği görüşler tüm Türkiye basınında genişçe yer aldı. Aslında bu görüş sadece adı geçen şahsın değil, genellikle dillendirilmesede Türkiye’de resmi ideolojinin etkilediği ırkçı-dinci faşistlerin savunduğu bir görüştür. Dahası bu görüş, gericilerin ve bilimum tüm şövenistlerin şu veya bu sebeple kadına nasıl baktıklarınında ilginç göstergesidir.

Dikkat edilirse “ikinci eşle” kadınlardan söz ediliyor. “ikinci eş alınsın” zihniyeti kadınları insan vede erkekler kadar hakka sahip görmek yerine onları alınıp-satılan varlıklar olarak ele alan zihniyetidir. Bu zihniyet genel olarak kadınlara bir saldırı iken, özel olarak da Kürt kadınının üzerindeki diğer baskıların yanısıra, cinsel baskının ne denli ağır olduğuda bir kez daha açığa çıkarmıştır. Bu faşist-ırkçı zihniyet, Kürtlerin bir ulus olarak kendi kaderini tayin hakkı olan devlet kurma hakkını inkar etmekte olup, bu hakkı rezilce çiğneyerek sözde böylelikle Kürt ulusal sorununa bir çözmüş önerisi sunmuş olacak!

Irkçılığın ruhunda kardeşlik, dostluk ve paylaşım yoktur ve ırkçılık daima ezilen sınıflar, halklar, uluslar, inançlar ve ama özelliklede biz kadınlar için kan, acı ve gözyaşı getirmiştir. Ezilen cins olarak kadınlar için söylenen “ikinci eş alınsın” zihniyeti aslında sadece Kürt kadınını da değil, tüm kadınları aşağılayan; onları alınıp-satılabilen birer obje olarak gören oldukça ilkel bir yaklaşımdır. Açıktır ki hem Halil Bakırcı gibi yaratıklar hemde devletin öteden beri Kürt kadınlarına ve tüm Kürt ulusuna ve ezilen halklara reva gördüğü bu zihniyet tüm halklar tarafından özelliklede tüm Türk, Kürt kadınları tarafından teşhir ve protesto edilmelidir. Zira bu yaklaşım kadını her fırsatta aşağılayan bir yaklaşımdır!

Kimileri işi sadece bir boyutu ile aldı ve bu yaklaşımdaki kadını aşağılayan zihniyeti görmezden geldi. Bu tür zihniyetler kimden gelirse gelsin hem Kürt kadınlarını ve hemde ezilen cins olarak tüm biz kadınları tamamen meta yerine koymaktadır. Demokrasi ve özgürlük demekten neredeyse dilleri yara bağlayan bu sahtekarların aslında bu kavramlardan hiç anlamadıkları ve inamadıkları açığa çıkıyor.

İçinde hem erkek egemen şövenizmi ve hemde ezen ulus şövenizmi dopdolu bu türden ırkçıları lanetlemek hepimizin görevidir. Kadın özgürlüğünün ve halkların kardeşliğini yaratmanın başka yolu yoktur.

ilginizi çekermi ?

DİN DERSİ ÜZERİNE

DİN DERSİ ÜZERİNE Sitede din dersi üzerine  yürütülen tartışmayı önemsiyorum. Bende kendimce görüşlerimi yazmak ve  …

Bir cevap yazın