Anasayfa / İsmet Cantekin / İzmir mitingi

İzmir mitingi

İzmir mitingi

 

Günler öncesi, yurdun çeşitli yerlerinde olduğu gibi, Sivas/MADIMAK Katliamını Protesto etmek için, İzmir’de de 2/TEMMUZ/2009 Perşembe günü saat:16._’da, GÜNDOĞDU meydanında miting yapılacağı ve anılan saatte  toplanacağı duyurulmuştu.
Hava gölgede 35 C oldukça sıcak, deniz dalgalı lodostu.Karşıyaka İskelesinden Pasaport’a vaktinden önce giderek, zaten bitişikteki Gündoğdu Meydanına vardım.Saat:16.30 olmasına rağmen henüz Alsancak/Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüş başlamamıştı.Katılım can sıkıcı düzeydeydi.TKP ve Yurtsever Cephe 150-200 kişi, bir o kadar da Halkevleri, DİB, DÖB, Liseli Arkadaş gibi örgütler yanında, sloganlarla meydana giren CHP Konak İlçe ve Gençlik örgütü de 30-40 kişi anca vardı.ÖDP de bayrak açmış onlar da 25-30   kişi ya var, ya yoktu.Aliağa, M.Kemalpaşa İlçelerinden de flamalar vardı.
2 Yıl önce spor sergi salonunda, İzmir Alevi-Bektaşi Yerel Dernekleri Platformu listesinde üye 45-50 dernek ismi yazıyordu.Buradaki dövizi tutan 5-10 kişi arkasında da bir o kadar insan……..
Toplam katılım 500 yada 750 kişi vardı belki.Bu beni üzmedi değil.4MİLYONluk Demokrat İzmir’de demek ki duyarlı insan sayımız bu kadar mı ?
Ancak dikkatimi çeken ne Türk-İş, nede DİSK ve KESK’ten sendika yoktu! Bence yöneticiler; havanın sıcaklığı ve çalışma günü olmasını da göz önüne alarak, katılımı az miting yerine, Karşıyaka- Örnekköy’deki Dünya Barış Anıtı yanında, geçtiğimiz yıl  açılışı yapılan, 2/TEMMUZ anıtında bir anma töreni yapsalar daha iyi olurdu.
Meydanda dolaşırken Sivas/Kangal, Hamal Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin flamasını görünce, yanlarında dolaştım.Zira Köyde merhum Öğretmenim Hasan KUTLU, ZERK’den önce Aşağı Hamal Köyünde çalıştığını, hatta muhterem eşi  Fatıma hanımın da bu köyden olduğunu söylerdi.Kimseyi tanımadığım için, sormaya da cesaret edemedim.Orada bulunanların hemen  hepsi gençlerden oluşuyordu.
Evde akşam TV’lerde ülkenin diğer şehirlerindeki büyük katılımlı yürüyüş ve mitingleri görünce keyfim yerine geldi.Hele en anlamlısı Sivas’ta yapılan ve Madımak Oteli önündeki kalabalık muhteşemdi.Konuşmacılar Madımak Otelinin “    MÜZE” olmasındaki zorunluluk ve isteklerini dile getirdiler.Ancak mitinge iktidar partisinden kimse katılmamışlardı.İyide olmuş.Yoksa katılacak yüzlerimi var?
Yinede 16 yıl öncesinin acılarını TV’lerde özellikle, Karşıyaka Çarşısı Deniz Sinemaları bitişiğindeki yeni kurulmuş, Hacı Bektaş-ı Veli ve Pir Sultan Abdal Derneği Genel merkezinde,  27/6/2009 Cumartesi günü saat:19-‘daki 2/TEMMUZ ile ilgili konferansta, Can DÜNDAR’ın yapımı  2/Temmuz’u en ince detaylarına ve görüntüleriyle yaptığı Belgesel’i seyretmiş ve acısı hala yüreğimizdeydi.
Vakti olanlara, bu konuda çok özel ve bence farklı görüşlerini yazan bir Almanya’da yaşayan kardeşimizin yazısını, komşu köy Gunde Kurcik sitesinden okumalarını tavsiye ediyorum.
Tüm Türkiye’de meydanlarda, kalblerde çınlayan sloganı bende bir defa burada tekrar  etmek istiyorum:UNUTMADIK,  UNUTTURMAYACAĞIZ!

Sağlık dileklerimle, sevgi ve saygılarımı sunarım

ilginizi çekermi ?

Kritik siyasi durum

Kritik siyasi durum Ülkemizde tüm devlet kurumları ve erk ; Yargı, Yürütme va Yasama, asla …

Bir cevap yazın