Anasayfa / İsmet Cantekin / Güncel Notlar 2

Güncel Notlar 2

Güncel Notlar 2

GEN E L    G R E V: Grev’e Katılanlar: KESK, Türkiye Kamu-Sen, Birleşik Kamu-İş, BASK ve HAKSEN, destek verenler,Türk-İş, DİSK , TMMO ve TTB…..
Memur-Sen ve Hak-İş katılmıyor.
Memur-Sen Web sitesinde,  “katılmıyoruz” diyemiyor , laf ebeliğiyle işi kuru gürültüye getiriyor.Zaten 2008 Yılında bu günkü iktidar (AKP) tarafından kurdurulup desteklenmesi karşılığını, “Memur Zamları” görüşmelerinde de yerine getirmişti.
Web sitesinde isteklerinin başında; Sermaye çevreleri ve ;iktidarın istek ve hedeflerini belirtmesini; bir utanmazlık örneği olması bakımından aynen alıntı yapıyorum.
Memur-Sen diyorki “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ve küresel lider vizyonuna uygun demokratik yeni bir anayasa yapılmalıdır”
Bu hedefler zaten Sermaye sınıfının hedef ve amaçlarıdır:Bilmiyorlar mı?

Hak-İş katılmıyor ama tüm istekleri istiyor….
Direnen Sendikaların isteklerini sanki kendi istekleriymiş ve direnişe katılıyormuş gibi. Sıralamış:Ama katılmıyor!
Bu Konfederasyon daha 1976 yılında  Ecevit (CHP)-Erbakan (Milli Selamet) partisi koalisyonunda, N.ERBAKAN’ın Başbakan Yardımcısı olduğu zamanlarda kurulması, tesadüf değildir.
Erbakan’ın Başbakanlığında: 1997/Şubat  tarihinde kurulan DY-Refah Partisi Hükümetinde, bu Konfederasyonun Başkanı Necati ÇELİK, Çalışma ve Gençlik Spor Bakanı olarak ödüllendirilmiştir.
Hak-İş Konfederasyonu Gn.Başkanı Salim USLU, eyleme katılmıyor ama, medyada “Memurların haklı istekleri dikkate alınmalıdır” diyor.
Bu grev’in eksik olduğunu düşünüyorum.Zira işçi sınıfı fabrikalarda üretimi durdurmuyor!Bunda Türk-İş zaten bu şekilde bir eyleme, ideolojisi gereği katılmaz:Zaten hiçbir zaman katılmadı.
DİSK ise; tüm engellemelere karşın 80-100.000 üyesini, eylemi fırsat bilen sermayedarların, hükümetle birlikte saldırısını göze alamamıştır.Bunun örneğini 1970 15-16 Haziran Direnişi ve daha sonra DGM Direnişinden sonra onbinlerce işçinin işten atılışını unutmamıştır.O tarihlerde Türk-İş İktidarı ve sermayecileri destekliyordu.

************

NOBEL  BARIŞ ÖDÜLLÜ  BAŞKAN…

Nobel Barış ödülü sahibi, ABD Başkanı Barak Husein OBAMA, “Uluslar arası Kara Mayınları Kullanmama” kararını     İMZALAMAMA  karaı almış.
Nobel Barış ödülü verenlere karşın, iyi etmiş.Afferim Obama’ya; adam  Irak’ta hem işgalci hem hergün katliam yapıyor.Afganistan’a ek asker gönderiyor.Afrika’da Sudan’da ve garip Afgan ve Irak halklarına en son teknoloji ile saldırıp, insanları öldürüyor.Böyle dünyamım gözü önünde, Nobel veren tuzu kuru efendilere Obama, bu son hareketi ile “Siz ne kadar beni temize çıkarmaya çalışırsanız çalışın, benim George W.BUSCH’dan farkım yoktur.Hatta ben ondan bir gömlek daha üstünüm.Zira dünyadaki Müslümanları ve Afrikalıları da aldatmanın bir yolunu buluyorum.” demektedir ama onlar hala anlayamamaktadırlar.
Obama seçilince, ABD’nin 44. Başkanı olmasından dolayı; Van, Gürpınar İlçesi, ÇAVUŞTEPE köylüleri 44. koç kurban etmişlerdi de, CCC Türk onları selamlamıştı.
Bu köylü kardeşlerimizin aklına şaşarım.”Size ne behey Allahın kulları.O koçları kurban bayramında satsaydınız da 20-25.000 Tl.kazansaydınız olmazmıydı?Ayrıca adamı Irak, Afganistan Sudan vb. ülkelerdeki sizler gibi. Fakir Müslümanları katletmesini dolaylı olarak olsa da, teşvik etmiş oluyorsunuz? Cehaletin böylesi bizim ülkemizde mi görülüyor?”

*************

Sabah Gazetesi Yazarları, Yavuz Donat’dan bir ibretlik alıntı:

Şadan Eren, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı.
“Piyasa nasıl?.. Kriz geçti mi?” diye sorduk.
“Onları sonra konuşalım” dedi:
– Şu anda birinci sorun Trabzonspor.
Şadan Eren:
Trabzonspor galip gelince… Ne global kriz kalır, ne piyasadaki daralma akla gelir… İşsizlik bile unutulur.
Ama takım yenilince… Bu defa kriz, üç kat ağırlaşarak Trabzon’u vurur… Hayat durur.
Burada öne çıkartılan düşünceyi, Tüm ülkeye ve hatta Dünya’ya tatbik edilmekte olan bir politikanın “aynısının tıpkısı”  değil mi?
İspanya’da, işsizlik ve yoksulluk diz boyu olduğu 2.paylaşım savaşı sırasında 1944 yılında, Faşist Diktatör Franko’nun: “Bana 100.000 kişilik uyku salonu yapın” diye emir verdiğinde, yetkililer 80.000 kişilik dünyanın en büyük  Estadio Santiago Bernabeu stadyumu inşa edilmişti.
Dünya devletleri ve bizim Hükümetlerimiz  ve egemen sınıfların, futbolu (sportif faaliyetleri değil) neden desteklediğinin sırrı galiba bu söz ve eylemlerin altında gizlidir!
İlave olarak, şans oyunları ve Piyango gibi lotarya uygulamaları, insanlara iş, aş değil, paralarını almak yoluyla onlara boş “umut” vermekten başka bir şey değildir.
Ve böylece gerçekler gizlenmiş ve unutturulmuş olur; sömürü düzeni de devam ettirilir!
Tüm okuyanlara sağlık ve şimdiden mutlu bayramlar diler, selam ve saygılarımı sunarım

ilginizi çekermi ?

Kritik siyasi durum

Kritik siyasi durum Ülkemizde tüm devlet kurumları ve erk ; Yargı, Yürütme va Yasama, asla …

Bir cevap yazın