Anasayfa / Mehmet Akbulut / FİLİSTİN

FİLİSTİN

 

FİLİSTİNden kalma birisi olmam nedeniylede olabilir, ama bu Filistin meselesinde bir gariplik buluyorum. Filistin algısı çok farklılaşmış. İsrail ablukası olmasa, insani yardımlarda bir sıkıntı yaşanmasa sanki sorun yokmuş gibi bir algı.
Uluslar arası arenada tartışılan başlıklara bir bakalım: Talepler ve istenenlerin hangisi Filistin’in asli istemlerini içeriyor. AKP iktidarı iç kamuoyunda bağırıyor.1)İsrail Türkiyeden özür dileyecek. 2)Mavi Marmara’ya yapılan baskın nedeniyle bağımsız ve uluslararası bir kurul tarafından araştırma yapılmalı. 3)Gazze’ye uygulanan ambargo kalkmalı.
Türkiye’nin Filistin davası için istemleri bunlar mı olmalı? Birde doğudan söylemese de Hamas’ın Filistin halkını temsil ettiğinin kabulü sorunu var. Kısacası iç kamuoyunun duygularına yönelik istemler ve dilekler. Meydanlar dünyanın ortak vicdanını temsil etmek yerine sadece tek bir ses ile yankılanıyor.
“Tekbiiiiir.” “Allahu Ekber.”
Bunların hiç biri Filistin halkı için elzem ve hak olan “kendi topraklarında devlet kurma” ile ilgili değil. Kaldı ki samimi de değiller İsrail ile ikili antlaşmaları bu çevreler yapmadı mı? ABD tarafından dayatılan Yeşil Kuşak oluşumunun katkıcıları aynı zamanda komünizm ile mücadele de taşeronluk yapmadılar mı? Hamas’ı terör örgütü olarak görmüyorlar ama orada mücadele eden devrimcileri terörist olarak nitelendirmekten de geri durmuyorlar
Filistin asıl bizim sorunumuzdur. Devrimcilerle Filistin arasında kopmaz bağlar vardır. Filistin bizler için Enternasyonalizmin uygulandığı alandır. Filistin’de katledilmiş onlarca devrimci var. Deniz Gezmiş’in Filistin anıları hala tazeliğini koruyor.
Filistin davasının en önemli niteliği antiemperyalist yönüdür. Geçmişteki direniş aynı zamanda emperyalizme bir başkaldırıydı. Dünyanın her bölgesinde gelişen antiemperyalist direnmelerle örtüşüyordu. O nedenle enternasyonalistti. Filistin halkı o nedenle daha güçlüydü.
İşte o zamanki istemler:
1)İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında başlattığı  ‘yeni yerleşim’ uygulamalarının durdurulması. 1967 öncesi dağılıma göre bu toprakların Filistin’li sahiplerine geri verilmesi
2)Kudüs’ün kurulacak olan Filistin devletinin başkenti olması.
3)On milyonluk Filistin halkının 6 milyonu mülteci durumunda ve yurtlarına dönememektedir. Zorla göç ettirilmiş bütün bu insanların ülkelerine, topraklarına dönme hakkının tanınması.
İşte Filistin davası bu eksenden uzaklaştırılıyor.
Bunlar birçok sorunda olduğu gibi bu sorunu da din eksenli olarak çözmeye kalkışıyorlar. ‘Din kardeşiyiz’ söylemi’nin çözüm getirmeyeceği açıktır. Bu nedenle Filistin sorunu Hamas’la, El Kaide ile çözülemez. Çünkü sorun kimlik sorunudur. AKP yalnızca Emperyalizmin bölgeye yönelik politikasında üzerine düşen  görevi  yerine  getiriyor. Bu nedenle çıkışları Filistin halkının temel isteklerinin yerine getirilmesine hiçbir katkısı olamaz.
Bu gün ihtiyaç olan; ulusal birliktelik ve enternasyonalist dayanışmadır.
DT.Mehmet Akbulut

ilginizi çekermi ?

Van depremi üzerine

Van depremi üzerine ‘VAN’ gibiyim işte.! ‘’Nasılsın?’’Diye sorma ‘VAN’ gibiyim işte. Bir yanım yıkık ve …

Bir cevap yazın