Anasayfa / Hüseyin Şahin / FESTIVAL-1

FESTIVAL-1

FESTİVAL-1

Geçen yıl ilkini yaptığımız Köy Buluşması, sanırım tüm katılımcılar ve onların gittikleri yerlerde anlattıkları kişiler ile Köy Sitesinden izleyen herkes üzerinde olumlu ve belki de kışkırtıcı bir etki yaratmıştı. Gerek kendi köylülerimizden gerekse komşu köylülerden övgüler geliyordu kulaklarımıza. Belki bundan dolayı bu yılki etkinliğin daha da canlı geçeceği beklentisi oluşmuştu bizde.

Yeniden buluşma heyecanı ile dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan birçok Kürkçülü gibi farklı duyguların etkisine girdim. Önümde büyük bir engel gibi duran Yıllık İzin problemini güç bela çözünce rahatlamış olarak hazırlıklara başladık.

Adana dan katılacak tek aile oluşumuz, başka ailelerin katılımı için çalışmamızı olanaklı kılmayınca, kendimiz en geniş katılımı sağlama kararı aldık. Daha önce siteye de yazdığım gibi, konaklama sorununun çözümü gerekiyordu. Ancak bu konuda olanaklar bulunamayınca eski yöntemle çözüm sağlanmak zorunda kalındı. Oysa beklentim organizasyonu yaparken programın bir parçası olarak çadır veya okul lojmanının devreye alınmasıydı. Yoksa kalacağımız yer bulunmayacağı kaygısı değildi.

Etkinliğe 19 kişilik bir grupla katıldık. 8 kişilik ilk ekip bir gün önceden yola çıkıp, Dayılı da konaklamıştı. Üç araçlık ikinci kafile 24 Temmuz da Saat: 18.30 da Adana dan yola koyulduk ve 25 Temmuz da Saat:01.30 gibi köye vardık.

Sabah konaklama işi hallolduktan sonra, bizden önce gelenlerle birlikte Köy Merkezi haline getirilmeye çalışılan Okula gittik. Gerçekten yoğun bir emek sarf edildiği daha ilk bakışta anlaşılıyordu. PVC pencereler ve demir kapılar eski kırık-döküklerin yerini almıştı. Yerler seramik yapılmış, eksiklerine rağmen mutfak yerimiz de hazır gibiydi. Lojman sorunu ise maddi yetersizlik nedeniyle ertelenmişti. Köylülerimiz okulu bu hale getirmek için karşılık beklemeden alınteri dökmüşlerdi. Çalışanların ve katkı sunanların adları başkan tarafından okunarak adımıza teşekkür edildi.
Köylülerimizle, akrabalarımızla hasret giderirken bir yandan da İstanbul kafilesini bekliyorduk. Mamo BARAN, bizden önce mekan tutmuştu ve İstanbul ekibini daha bir heyecanla bekliyordu. Onlarda gelince bayram yerine döndü köyümüz. Bir parça hüzünde yok değildi hani, gözlerin aradıklarının bir kısmını bulamamasından kaynaklı. Geçen yıl oldukça faal olan birçok dostumuz katıl(a)mamışlardı bu yıl. Bununla birlikte ilk kez gelenler de vardı. (Mamo ağabeyin heyecan nedeni daha sonra anlaşıldı. Etkinlik boyunca yapışık ikizler gibi dolaşacakları Yusuf AÇIL’ da kafilenin içindeydi. Etkinlik boyunca ikisinin bir arada oldukları her yerden kahkahalar yükseldi, dağın başında bile.)

Geçen yıl misafir konumundayken bu yıl Başkanlık görevini üstlenmiş olan Mehmet AKBULUT abimiz, içinde taşıdığı sıcaklığıyla, bir şeyleri değiştirebilme hevesini gizleyemiyor, hemen herkesle ilgileniyordu. (Dinç ve sağlıklı iken iş yükünün altında kalmaktan olsa gerek ikinci gün çürüğe ayrıldı ama o haliyle de çabalıyordu.)

Büyüklerimizin özverili çalışmaları ile düzenlenen Köy Merkezinde, Köylü kadınlarımızın yine özverili çalışmaları ile ürettikleri Sir Glor törenine büyük bir zevkle hazırlandık. Bazılarının burun büktüğü ama çoğumuzun önemsediği bir yemekti nihayet. Birlikte üretimin büyüsüyle neredeyse 100 kişilik sofra hazırlandı. 0 anda üretilen şakalar ve tatlı sataşmalar eşliğinde canlı müzikli güzel bir ziyafet oldu. Gerek teknik cihaz yardımı, gerekse bizzat katılarak destek sunan yöresel sanatçımız Zerkli Cemal ÖZCAN ağabeyimize de teşekkürü unutmamak gerekiyor.

Ziyafet sonrası Maraş Katliamı Belgeselinin gösterilmesi gerekirken, duygusallık engeliyle karşı karşıya kaldık. Böyle neşeli bir ziyafetten sonra hüzün olmaz diye düşünülüyordu. Ancak bu engel aşıldıktan sonra bu kez Bilgisayar Efendinin azizliğine uğradık. İzin vermedi gösterime. Yerine köylülerimizle yapılan röportajların yer aldığı çalışma gösterildi. Güzel bir düşünce, amatör bir uğraşı ama sonucu da amacı gibi güzel olan bir gösterim oldu.
Gece geç saatlere kadar devam eden eğlence, farklı mekânlarda tükenmez enerjileriyle gençlerce devam ettirildi.

10.09.2009-

ilginizi çekermi ?

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU´NUN BÜTÇE´DEN PARA TALEP ETMESİ ÜZERİNE HATIRLATMA

ALEVİ  BEKTAŞİ  FEDERASYONU´NUN  BÜTÇE´DEN PARA  TALEP ETMESİ  ÜZERİNE  HATIRLATMA DOGRU ÖNDERLİK BASARININ ANAHTARIDIR Alevilik ve …

Bir cevap yazın