Anasayfa / Murat Karakuş / Doç. Dr. İbrahim öztürk-: “Alevi kadınlar orospudur”

Doç. Dr. İbrahim öztürk-: “Alevi kadınlar orospudur”

Doç. Dr. İbrahim öztürk-: “Alevi kadınlar orospudur” 

Alevilere yönelik yüzyıllardır devam eden aşağılama ve iftiralara bir yenisi daha eklendi. Bu hakeretlerin sonuncusunun sahibi: Doç. Dr. İbrahim Öztürk adlı bir öğretim üyesi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ’Uluslararası Ekonomik Kuruluşlar’ adlı dersin hocası Doç. Dr. İbrahim Öztürk, 18 Mart Salı günü derste ’Benim ailemin düşüncesine göre Alevi kadınları orospudur’ demesi derste bulunan öğrencileri çileden çıkarttı.

Derste bulunan öğrencilerden 9’u hemen bir şikayet dilekçesi ile durumu İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörlüğü’ne bildirdiler.

Şikayet dilekçesini işleme aldıklarını ve Doç. Dr. İbrahim Öztürk’ü işten uzaklaştıracaklarını belirten İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ateş Vuran’ın ’Bu yapılan insanlık dışıdır, özrü mümkün değildir. Bu adam psikayitrik bir vaka’dır dediği ve üniversitesi adına hakarete uğrayan, rencide edilen öğrencilerden özür dileyeceği belirtildi.

Hakarete uğrayan öğrencilerin, Alevi kadınlara hakeret eden, aşağılayan, onurunu zedeleyen, insanlıkla uzaktan yakından alakası olmayan bu hakeretten dolayı İbrahim Öztürk’ün üniversiteden derhal kovulmasını ve akademik ünvanlarının geri alınmasını talep ettikleri açıklandı.

Doç. Dr. İbrahim Öztürk hakkında hakeretten ve bir toplumu rencide etmesinden dolayı suç duyurusunda bulunulacağı da öğrenildi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde dışarıdan ders veren Doç. Dr. İbrahim Öztürk, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi ve Zaman Gazetesi yazarı.

 

 

 

Kendi içimizde yaşadıklarımızı ve düşündüklerimizi dışarıdaki her türlü engellere ve baskılara rağmen ifade edebiliyorsak bu özgürlüktür. Bu özgürleşme sürecinde bizlere bilinçli yol gösterip ilerlememizi sağlayan kişilerde aydınlarımızdır.
Ülkemizde aydın dediğimiz zaman; insanlar önce diploma sayısına, yayınladığı kitaplara, makalelerine, unvanlarına bakarlar.

Bizim toplumumuz bunlara baktığı sürece kendini bilim adamı sanan yüzlerce öğretim görevlileri ortaya çıkar.Aynı Doç. Dr. İbrahim Öztürk gibi….dili ve dini evrensel görmeyerek 18 Mart Salı günü derste \”Benim ailemin düşüncesine göre Alevi kadınları oro…dur!\” diyen bir ÖĞRETMEN ‘mi bizleri aydınlatacak..

Toplumun gelişmesini engelleyen, topluma öncülük edemeyen, ahlaki sorumluluğu olmayan, evrensel düşünemeyen,objektif olamayan birini nasıl öğretim görevlisi yapabiliyorlar. İçinde yaşadığı toplumun ya da dünyanın sorunlarını anlamayan bunları sorgulamayan,kendini aşamamış, evrenseleşememiş, kişileri neden üniversitede tutuyorlar.

Ülkemizin en büyük sorunlardan biri Alevi Sünni çatışmasıdır.Tarihten bu yana her zaman Alevileri kapalı bir toplum haline getirip onları assimile etmek için iftiralar attılar.
Bugünde aynı yolda devam edenler öğretim görevliliğine kadar gelebilmişse bizler yanlış yol izliyoruz demektir.Bir toplumu var eden kültürüdür.Eğer bir kültürü yok etmek istiyorsak en iyi yöntem o ülkenin eğitimini ve sanatını kullanmaktır.
Maalesef ki eğitimi önemsemeyen Aleviler,Kürtler, ve solcular olduğu sürece aşağlanmaya ve sürünmeye mahkumuz…

Üniversitenin amacı özgür tartışma ortamı yaratmaksa, tartışma ortamlarında kendini ifade edebilme şansını bulmaksa, eleştirel düşünmeyi sağlamaksa,bilgi üretmek ve bu bilgileri yayabilmekse devrimci geçinen gençlerimiz nerede ?
İki gün önce Üniversitelerde gösteriş amaçlı anlamını bile bilmedikleri newruzu kutlayabiliyorlarsa bügünde Eğitime ve bilim adamlarına sahip çıkmasınıda bilsinler…
Yoksa daha çok öğrenmeyen,araştırmayan,kendini yenilemeyen İbrahim Öztürkler akademik kürsülerimizi yönetmeye devam edecektir…

ilginizi çekermi ?

Alevilikde Ramazan Cemi

Değerli Erenler, Canlar! Alevilikde Ramazan Cemi ; Biz Aleviler kadimden beri var olan bu yolun, …

Bir cevap yazın