Anasayfa / Mehmet Akbulut / Değişim ne zor işmiş

Değişim ne zor işmiş

Değişim ne zor işmiş Değerli site okurları;

Sitenin dernek yönetimince yönetilmesinin kurumsallaşma adımı olmasının dışında değerlendirilmesi üzüntü vericidir.

Dernek yönetimi olarak ana sayfanın kullanılma biçimi üzerine, siteyi yöneten sevgili Mamo Baran’la zaman zaman görüş alış verişinde bulunduk. Taraf gazetesinde ki yazıların ( yada başka gazetelerin )ana sayfada yer almış olmasını tartıştık. Bu süreçte köylülerimizden ve site okuyucularından her bireyin okuduğu ve onayladığı başka gazete ve yazarların yazılarını da ana sayfada görme istekleri oluştu. Benim önerim; “basından seçmeler bölümünde bu tarz yazıların yer alması daha uygun olur” biçimindeydi. Ana sayfada; yalnızca bu yazıların duyurularının yapılması şeklindeydi. Bu yalnızca benim önerimdi. Site yöneticimiz Mamo Baran da yöneticiliğini yaptığı sitenin yönetme biçiminin kendi tasarrufunda olması gerektiğini belirtti. Bu tartışmamız 2009 yaz etkinliğimizden sonradır. Kendisinden, eleştirilerimle birlikte en azından bizim dönemimizin sonuna kadar site yönetimini devam ettirmesi ricasında bulundum. Bu nedenle sitenin yönetiminin Türkiye’ye alınma isteminin nedeni, bu tartışmalarımız değildir. Farklı zorluklarımız oluyordu. Bu yıl köyde yaptığımız etkinliğimizi sayfamıza yeterince yansıtamadık. Örneğin yarı belgesel tadında hazırladığımız ve köydeki gösterimde çok beğenilen 28 dakikalık AĞUYU BALA KATANLAR videomuzu yayınlayamadık. Kitabını yenileme aşamasında olan Mamo Baran’a; (zamanından çalmamak adına) ısrarcı olmadık. Bu işin maddi külfeti de vardı. Derneğimiz artık bu tarz yükleri kendisi üstlenmelidir. Bunları yapacak üyelerimiz var. Yöneticimizin; Şükrü Şahin’e yanıtında ‘buyurun siz yönetin’ önerisini aldığımızda, bu yükün kurumsallaşma adına dernek yönetimince üstlenilmesi gerektiği kararına vardık ve bunu, sitemizi yöneten Mamo Baran’la paylaştık. Köy sitesinin bu değişiklikteki perde arkasının özeti budur. Murat Özkan’ın dediği gibi sitenin içeriği ile ilgili görüş ayrılığı olduğunu hiç sanmıyorum. Tam tersine, içerik olduğu gibi devam edecektir. Yeni sitenin kurulması karşılıklı varılan sonuçtur. Teşekkür faslı ise içten ve hak edilmiş küçük bir karşılıktır.

Kurumlar, kişilere bağlı yapılar olmaktan çıkmalıdır. Bunun çabası içerisindeyiz. Bizler bu dönem yöneticileri olarak katkı sunmaya çalıştık. Biz bıraktıktan sonrası tufan anlayışında olmamalıyız. Üye olarak katkımız devam edecektir, etmelidir. Yazarlarımızın ve eskiden katkı sunan tüm üyelerimizin katkıları devam etmelidir. Farklılıklarımızı dışlama lüksümüzün olmadığını düşünüyorum. Tam tersine, bu zenginliğimiz devam etmelidir.

Sayın Mustafa Akyar’ın ve Yusuf Açıl’ın köy sitemize ve Mamo Baran’ın katkılarına verdikleri değere katılıyorum. ‘Taraf’ gazetesinin; yayınları ile düşünsel boyutta bizleri taraf durumuna getirmeye çalıştığı doğrudur. Bizleri bir arada duramayacak noktaya getirebileceğini düşünmüyorum, sanmıyorum da.

Şahap Eraslan’a da katılıyorum. Bizim sitemiz; genel duyuruların dışında entellektüel yanı ile de önemlidir. Bu nedenle Kurcik.biz adlı sitemizdeki tüm

dokümanlar yeni sitemize aktarılmıştır. Bu içerik devam edecektir. Yazarlara müdahale olmadığı sürece veda vakti de olmamalı düşüncesindeyim.

Şahap Eraslan’ın yazılarını zevkle okuyorum. Okurken öğreniyorum. Hatta o tarz felsefeyi kullanamadığım için kıskanıyorum da. Musatafa Akyar’dan da okurken öğreniyorum. Diğer yazarlarımızdan da… 2009 Yılındaki köy etkinliğinde Sayın Akyar’ın TEMMUZ TÜRKÜSÜ şiirinden sinevizyon eşliğinde Sivas Yangını ile ilgili görsel efektlerle seslendirerek yararlandık. Şiir dernek etkinliğimize güç kattı. www.gundekurkcu.com adresindeki sitemiz de aynı işlevi görecektir inancındayım. Hepimizin hedefi yazar eksiltme değil arttırmak olacaktır.

Dernek ( kurum olması nedeniyle ) bir arada olmamızın harcıdır. Kalıcı olması gerekir. Yanılıyor da olabilirim ama köy adının yalnızca dernek tarafından kullanılması bizi güçlendiriyor ve bir arada tutuyor hissi var bende. Bu duyarlılığımı hepinizle paylaşmak istedim.

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dt.Mehmet Akbulut

ilginizi çekermi ?

Van depremi üzerine

Van depremi üzerine ‘VAN’ gibiyim işte.! ‘’Nasılsın?’’Diye sorma ‘VAN’ gibiyim işte. Bir yanım yıkık ve …

Bir cevap yazın