Anasayfa / Hüseyin Şahin / Çorum katliamı

Çorum katliamı

ÇORUM KATLİAMI

“4 Temmuz sabahı, vali bir gün önce koyduğu sokağa çıkma yasağını kaldırdı. Faşistler ise halkı tahrik etmek için kendi adamlarını değişik camilere dağıtırlar. Cuma namazının bitiminde içeri girerek “Ey müslümanlar, solcular-Aleviler Milönü’ndeki Alaaddin Cami’ye bomba attılar. Cami yanıyor, namaz kılan müslümanları katlediyorlar” diye bağırırlar. Tahrik sonucu Cuma namazından çıkanlar eline ne geçirmişlerse topluca Milönü’ne koşarlar. Çorum’un değişik camilerinden binlerce tahrik edilmiş insan Milönü’ne yığılmıştır.
TRT’de “Çorum’da Alaaddin Cami’sine patlayıcı madde atılması ve dışarıdan ateş açılması ile olaylar başladı.” haberini aralıklarla sık sık vermektedir. Çorum’da da telsizlerle “Aleviler camiyi bombaladı” söylentisi yaygınlaşır. Evinde oturan tarafsız Sünniler yayılan dedikoduların etkisiyle istemeye istemeye Milönü’ne koşarlar.
Oysa Alaaddin Cami’ye ne patlayıcı madde atılmış, ne de dışarıdan ateş edilmiştir. Çorum Cumhuriyet Savcısı Ertem TÜRKER, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır: “Alaaddin Cami’sinin bombalandığı haberi olaydan bir saat önce bütün şehirde duyulmuştu. O sırada ben merkez jandarma karakolu’ndaydım. Cami bombalandı diye polis telsizi ile duyuru yapıldı. Bu telsizin hemen arkasından bir askeri telsiz duyuldu. Yüzbaşı Naiz; ‘Bombalama olanağı yok, hangi polis bu haberi verdi?’ diye bağırıyordu.”
Evet, bilinen yöntem her yerde olduğu gibi Çorum’da da uygulandı. Yine yalan ve yine bu yalana kanan yobazlar, yine piyon olarak kullanılan faşist sürülerin öncülüğünde katliam.
4 Temmuz 1980 tarihinde günlerdir polis desteğinde sürdürülen faşist saldırılar karşısında halkın direnişi ile başarıya ulaşamayan katiller, yine emniyet güçlerinin yoğun ve içten desteği ile Milönü mahallesine karşı saldırıya geçtiler. 100′ ün üzerinde ölü, yüzlerce yaralı, yağmalanan evler, işyerleri, ırza tecavüzler ama yine de kırılamayan direnişler sonucu gözaltına alınanlar, tutuklananlar yine katledilenler oldu.
Çünkü, zamanın İçişleri Bakanı Mustafa Gürcügil’ e göre;
“Çorum olayları solun bir tertibidir ve devleti yıkma eylemlerinden biridir. Devlete destek düşüncesiyle hareket eden sağ bir grup, bunların karşısına çıkmıştır. Aslında siyasi gayeli ve siyasi hedefli olan sol gruptur”
Başbakanda boş durmaz tabi; ” Bana sağcılar suç işliyor dedirtemezsiniz. Bu olayın arkasında CHP ve Sol guruplar var”
Unutulmaması için hatırlatmalıyız. Ki çocuklarımız sureti haktan görünmeye çalışan katilleri tanısınlar.

ilginizi çekermi ?

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU´NUN BÜTÇE´DEN PARA TALEP ETMESİ ÜZERİNE HATIRLATMA

ALEVİ  BEKTAŞİ  FEDERASYONU´NUN  BÜTÇE´DEN PARA  TALEP ETMESİ  ÜZERİNE  HATIRLATMA DOGRU ÖNDERLİK BASARININ ANAHTARIDIR Alevilik ve …

Bir cevap yazın