Anasayfa / Şükrü Şahin / ÇOK ŞÜKÜÜÜÜÜR

ÇOK ŞÜKÜÜÜÜÜR

Çok şüküüüüüüüür;


Syn Mamo Baran sonunda referandumla ilgili düşüncelerini açıkladı. Üstelik de net bir biçimde bizi Chp ve Mhp’ nin arkasında hizalanarak cunta anayasasına evet dediğimizi de ilan etmiş oldu. Ben bazı noktaları anlamakta gerçekten çok güçlük çekiyorum:
1) Neden bu konuda düşüncelerimizi yaklaşık birbuçuk ay sonra açıkladık da öncesinden açıklamadık.
2) Madem böyle düşünüyorduk neden bu düşünceye sahip Akp kalemşörlerini kullandık da kendimizde bu yönlü düşünüyoruz demedik.
3) Cunta anayasasına evet dediğimizi iddia ederken neden bizim somutladığımız örneklerle bazı hakların onun bile gerisinde kaldığı tespitimize cevap vermeme süreci içinde yaşadık.
4) AKP ile aynı dili kullanmak beni rahatsız ederdi. Onlar da cunta ya evet mi diyorsunuz diyorlardı halbu ki biz HSYK ve AYM ile hiç ilgilenmedik. Sadece bireysel başvuru hakkının kısıtlanmasını, sendikalara İlo şartnamesine rağmen grev hakkı verilmemesini eleştirdik. Syn Mamo Baran sanırım bu konularda pek duyarlı olamadı ve evet konusunda takılı kaldı.
5) 26 maddeden bir kısmı zaten AB uyum sürecinden kaynaklı geçmek zorunda idi. Bunlara ek olarak kendi kadrolaşmalarını da sağlayacak Hsyk ve Aym gibi maddeleri, uluslararası platformda kendini biraz rahatlatacak toplu sözleşme gibi maddeleri de araya sıkıştırdı. Biz geçici 15. maddenin kaldırılmasının bir yalandan ibaret olduğunu bunun dezenformasyon olduğunu algıladık bu nedenle de hayır dedik. Siz neden algı sorunu yaşadınız.
6) Bugüne kadar yaşamını sistemle mücadele ile geçirmiş insanları cunta anayasına evet demekle suçlamak küçük düşünmektir. Hakarettir. Acaba bu hakkı syn Mamo Baran nereden alıyor anlamıyorum.
7) Yetmez ama evet’cilerin afişlerini Akp il örgütünün hazırladığını ve astırdığını Birgün gazetesinin ortaya çıkardığını ve Akp’li yetkili ile yapılan telefon görüşmelerinin detaylarının açıklandığını okuyanlar görmüş, okumayanlar da duymuştur. Biz orada değiliz. Bununla da gururluyuz.
8) Umudumuzu AKP gibi bir partinin vereceği lokmalık demokrasilere de bağlamadık. AKP hangi hakkı düşüncesinden dolayı verdi. Siz belki uzakta olduğunuz için size demokrat görünmüş olabilirler ama bu ülkede hakları için hala mücadele eden onbinlerce insan var. AKP demokrat değildir ve demokrat olmayan bir grup demokrasi getiremez.
9) Siz şu an EVET diyerek YÖK e EVET dediniz. Cezaevlerinde insanların tedavi edilmemesine ölüme terk edilmesine evet dediniz, İkizdere örneğinde olduğu gibi doğa katliamları yapılmasına, Tekel işçilerinin işsiz bırakılmasına, Hrant Dink in katline, yolsuzluk ekonomisine, şeriatçı kadrolaşmaya, Kürt halkının yeni bir savaş süreciyle baş başa bırakılmasına, bu halkın her gün daha fazla yoksullaşmasına, aleviler de çok şey istiyorlar o kadar da olmaz diyen bakanların meşrulaştırılmasına ve ülke insanı için tehlike arz eden yüzlerce soruna evet dediniz. Artık bulunduğunuz yerden değil ülkenin sokaklarından bu duruma bakınız.
10 )Ben Ufuk Uras ın da Ziya Halis’ inde ülkedeki Alevileri temsil ettiğini düşünmüyorum. Hele hele bir parti kurulabilmesı için bu kadar düşünüp sonunda da Edp gibi ideolojik hedefleri bile tam belli olmayan ÖDP nin ilk kuruluş döneminden kalma söylemlerle hayat bulmaya çalışan eklektik bir partinin kısır kalmasının dışında da bir şey olamayacağı belliydi. Bu referandum süreciyle de kendi sonlarını hazırlamış oldular.
11) Sitemizde yazan bir kısım dostlar ülkenin tekrardan şekillendirildiğini oldukça güzel anlatımlarla koydular. Tekrar etmek istemiyorum ancak 83 yılında ANAP iktidarı döneminde de ülke de demokrasinin gelmeye başladığı iddia edilmeye başlamıştı. Ne garip Asker kendi gücü ile korkutuyor siviller ise askerin gücü ile. Bu süreçleri birebir yaşadığım için bu yalanlara kanmadım. Bu laflar ve oyunlar yeni değil. Halkımın balık hafızasından ve yeterli derin düşünememe yeteneğinden kaynaklı bir sorun bu. Zaten bu sorunda olmasaydı bu ülke bu halde olmazdı.
Bu referandumla ilgili bizim sitemizdeki yazılar kadar yazı çok fazla yerde yazılmadı. Ancak hala oturtulamamış olduğunu görmek beni üzüyor. Lütfen bu konuda daha açık davranalım. Örnek bir soru; “benim bireysel başvuru hakkımı engelleyen bir yasal düzenlemeye neden “evet” dediniz. Merak ediyorum. Sorular bu kadar açıkken hala klasik şablon cümlelerle saldırı boyutunda yazı yazmak pek hoş değil.
“Sonuç itibarıyla denebilir ki, amaç doğru formüle edilse bile, içinde yaşanan ülkenin ekonomik, siyasi ve sosyal yapısı ile toplumsal sorunları yanlış tesbit edilirse, dost ve müttefikler de doğru belirlenemiyor. Bundan dolayı Türkiye sosyalist ve kominist muhalefetinin büyük kesimi ile Alevi örgütleri için; tarihleri boyunca yaptıkları hatayı, referandum konusunda da tekrarladıklarını söyleyebiliriz. “
Sayın Mamo Baran dan biz sosyalistlerin yaşadığımız ülkedeki ekonomik,siyasi ve sosyal yapısı ile toplumsal sorunları yanlış tespit ettiğimiz görüşünü biraz açmasını rica ediyorum. Ne güzel Disk, KESK de emek örgütleri de dahil olmak üzere bu ülkedeki sosyalistlerin göremeyip Syn Mamo Baran ın gördüğü nedir acaba. Böyle bir tartışma üslup olarak da içerik olarak da çok daha fazla yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Son olarak;
Gundekurcik.com sitesi süresi bittiğinde kapanacaktı ancak hala yayın hayatına devam ediyor, kurcik.biz derneğin iradesine devredilecekti, yayın hayatına devam ediyor( syn Mamo Baran 12. ayda sürenin dolacağını söylüyor ancak bu durum da mevcut bir site hazırlanmışken eski yerden yayın yapılması pek hoş değil en azından bu zaman diliminde yeni yapıya yazılar yollanabilir), son sitemiz gundekurkcu.com 3 site ile devam edeceğiz gibi görünüyor. Ben ikisine aynı anda yazılarımı göndermeye devam edeceğim.
saygılarımla

ilginizi çekermi ?

ÜLKE GÜNDEMİNDEN NOTLAR

Ülke gündeminden notlar; Tayyip’i eleştirmeye çalışan öğrencilerin bir kısmı 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı, …

Bir cevap yazın