Anasayfa / Şükrü Şahin / BUGÜN BEN PIRIMI GÖRDÜM

BUGÜN BEN PIRIMI GÖRDÜM

Bugün ben pirimi gördüm
Pirin eşiği güldür gül
Eğildim yüzümü sürdüm
Pirin eteği güldür gül
“itikat” sahiplerinin piri, acemi sosyalistlerin ise ateistliğini  ispatlarken saldırdığı kişi idi dede. Olumlu, olumsuz özellikleri ile çocukluğumun tanrısı aramızdan ayrıldı. Dede geleneğinin belki de kendi kuşağındaki son temsilcilerinden biriydi Doğan Dede.
Ben onu insan olarak çok sevdim. O da 12 Eylül sürecinde cezaevi kapılarında her türlü iğrenç muameleye maruz kalan tutsak ailelerindendi. O da bir oğlunu sosyalist mücadalede kaybeden bir şehit yakını idi.
Dedenin en fazla öne çıkarılan kısmı yıllarca olumsuzlukları oldu. Toplama geleneği çok tartışıldı. Bu durum her ne kadar olumsuz bir durum olsa da  ben onun evinde ne kadar misafirperver olduğunu aşını ekmeğini nasıl paylaştığını da biliyorum,  evinde zengin fakir misafir ayrımı yapmadığını da.
Dede çocukluğumdan itibaren iç içe yaşadığım bir insandı. Doğal olarak da anılar da yoğun olarak bu durumlarda akla geliyor. Onlardan biri;
Bir gün ailecek dedenin evine Mersin’e gittik. Dede belindeki rahatsızlıktan dolayı yatakta. Bizi görmesine rağmen yüzünün burnundan aşağısını yorganın altından çıkarmamaya kararlı. Tabiî ki bizde bir merak. Israr ediyoruz ama ne çare. Zaman geçiyor ve ***(eşi) durumu anlatıyor. Dede traş olurken yanlışlıkla bıyığını kesiyor ve bıyığın psikolojik etkisi nedeniyle utancından kafasını yorganın dışına çıkarmıyor. (Askeri darbe sonrasında askerlerin alevi erkeklerinin bıyıklarını kesmesi geldi aklıma bir an. )
Saygıyla anıyorum…

 

ilginizi çekermi ?

ÜLKE GÜNDEMİNDEN NOTLAR

Ülke gündeminden notlar; Tayyip’i eleştirmeye çalışan öğrencilerin bir kısmı 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı, …

Bir cevap yazın