Anasayfa / Hüseyin Şahin / BU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE HAYIR DEMEK ZORUNLULUKTUR.

BU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE HAYIR DEMEK ZORUNLULUKTUR.

BU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE HAYIR DEMEK ZORUNLULUKTUR.

Bir önceki yazıda; sadece hazırlanış biçimi, nedeni, vb sebeplerinin bile bu değişikliğe HAYIR demek için yeterli olduğunu belirtmiştim.
Maddelerine bakıldığında ise HAYIR demenin zorunlu olduğunu daha net anlayabiliriz.
HSYK ve ANAYASA MAHKEMESİNİN YAPISI konularında, aklı başında olan, iktidardan nemalanarak varlığını sürdürmek zorunda olmayan, ön yargılardan uzak durabilen yani tamamen objektif bakabilen herkesin hemfikir olduğu; yeni düzenleme ile hükümet güdümünde yapıların amaçlandığıdır. Bunu reddeden demokratım diyenlerin ise “12 Eylül tarafından oluşturulmuş Anayasanın virgülü bile değişse Evet derim” gibi saçmalıklardan öte gitmiyor.
Beni aşacağını düşündüğümden bu konuya fazla değinmiyorum. Ama Evet oylarını arttırma amacıyla pakete yamandığı açık olan ve tüm halkı direkt ilgilendiren diğer maddeler üzerindeki tartışmalara bakalım diyorum.
Akademisyenler, Hukukçular, Sendikacılar; bu maddelerde büyük tehlikeler olduğunu ısrarla söylüyorlar.
Bir tv programında, HAYIR tarafında; Türk İş ve DİSK temsilcileri, bir gazeteci ile bir akademisyen, EVET tarafında hükümet güdümünde olduklarını saklamaya bile gerek duymayan Hak İş(Kamu Çalışanlarının İş Güvencesinin elinden alınması gerektiğini ve Lokavtın İşverenin Temel Hakkı olduğunu savunan İşçi Sendikası) ve Memur Sen(Toplu Görüşme Sonucunda hükümete bağlı Uzlaştırma Kurulunun önerdiği zamdan daha aşağısını talep eden, AKP öncesinde üye sayısı parmakla sayılacak kadarken şu anda %770 artan, Grev Hakkının çokta önemli olmadığını çünkü kullanılamadığını söyleyen Memur Sendikası) temsilcileri ile AKP’ nin resmi yayın organı bir gazetenin yazarı tartışıyordu.
Hayır diyenler, “Bu değişiklikten sonra, sendikaların üyeleri adına dava açamayacağını, keyfi sürgünler, fahiş zamlar, sağlık giderlerinin arttırılması vb bir çok konuda da davalar açılamayacağını, özelleştirmeler, işten çıkarmaların, ihalelerin yargıya taşınamayacağını, Kamu Çalışanlarının defalarca başvurduğu GREV hakkının kullanımı karşısında verilen cezaların yargıdan dönmesinin önünün kesileceğini, çünkü uyuşmazlık sonunda Uzlaştırma(ya da adı neyse) Kurulunun kararı kesindir denildiğini” madde madde örneklendirirken, Evet diyenler sadece “Hayır efendim, öyle değil, hiç olur mu öyle şey, vesayet kalkıyor ya, tarihte ilk kez(Sanki Anayasanın maddeleri 40 kez değişmemiş gibi) bir fırsat elimize geçmiş, birazcıkta olsa değiştiriyorlar ya, hakların geriye gitmesi yok….vb” gibi abuk sabuk cevaplarla geçiştiriyorlardı. Madde madde açıklamalara ise yanıt vermiyor, sanki mesele CHP ile AKP arasındaymış gibi yönlendirmeye çalışıyorlardı.
EVET=YETMEZ AMA EVET gibi gelecekte bizi daha zor durumda bırakacak tavırlarla AKP nin yeni ve daha ağır 12 Eylül Anayasasına olur vereceğini açıklayan dostlarım. Bir kez daha düşünün. Sadece Askerlerce hazırlanan Anayasanın değişmesi olarak bakma yanılgısına lütfen düşmeyin. 12 Eylül Askeri Anayasası ile 12 Eylül AKP Anayasasının amacı aynıdır. Hatta hak gaspında daha cüretkardır.
Düşmeyin bu tuzağa.
Ayrıca Kraldan çok Kralcı, AKP den nemalandığı açık olan, çoğu kez sadece karşı çıkmış olmak için yazan, AKP nin himayesi ile varlığını sürdüren bir gazetenin yazarının ısmarlama yazılarının bize göstereceği bir farklı düşünme yolunun olamayacağını da biliyorum. Sadece Böyle Düşünenler de(Pardon Yazanlar da) var işte diye kötü bir örnek olarak faydalı olabilir sitemizde yayınlanması.

Belki burjuvazini oyunudur taraf olmayalım demek akla yatkın gibi gelebilir ama objektif olmaktan uzaklaştırır. Üç gün sonra, daha net anlaşılacaktır neden HAYIR denmesi gerektiği ama, işimiz daha da zorlaşmış olacak; iktidarın tehditlerine boyun eğilir, oyununa gelinirse.
Unutmayalım; HAYIR demek zorunluluktur.
Sevgilerimle.

ilginizi çekermi ?

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU´NUN BÜTÇE´DEN PARA TALEP ETMESİ ÜZERİNE HATIRLATMA

ALEVİ  BEKTAŞİ  FEDERASYONU´NUN  BÜTÇE´DEN PARA  TALEP ETMESİ  ÜZERİNE  HATIRLATMA DOGRU ÖNDERLİK BASARININ ANAHTARIDIR Alevilik ve …

Bir cevap yazın