Anasayfa / İsmail Sarıtaş / BİR GÜN MUTLAKA

BİR GÜN MUTLAKA

Bir Gün Mutlaka

At izinin it izine karistigi , ortaligin toz duman oldugu bir sürecten geciyoruz.Insanlarin kafasi karisik. Ülkede neler oluyor , gercekten ülkeye demokrasimi geliyor ? Daha düne kadar 12 Eylül genaralini kösklerinde agirlayanlar gercekten anayasadaki gecici 15. maddeyi degistirince 12 Eylülcülerden hesapmi soracaklar ? “Ergenekon darbecileri” yargilanirken 12 Eylülcüler de yargilanacakmi ? 12 Eylül anayasasindan 23 maddeyi degistiren AKP demokrasi kahramanimi oldu yani simdi ?

Evet liberal sol köse yazarlarina, yandas medyaya , döneklere bakarsaniz AKP den baska demokrat bir parti yok.Darbelecilere karsi olanlar onlar, Ergenekonculari yargilayan onlar, darbe yasalarini degistirenler onlar.Hatta 1 Mayis´ta Taksimi emekcilere bahsedenler onlar.Emekciler gaza, copa, tazyikli suya karsi mücadele ede ede kazanmamislar ? Bahsetmis hasmetli hükümdarimiz !

Hani bizde “bilmem kimin olmadigi yerde keciye abdurrahman celebi derler” diye bir söz vardir. Solcu gecinen anamuhalefet partisi devletci, statükocu , 12 Eylül anayasasini savunan bir tavir sergileyince, AKP yede demokratlik düsüyor zaar.Bunun icinde basta sol liberal köse yazarlari  olmak üzere bazi sol gecinen kisi ve kurumlar AKP de demokratlik kesfediyorlar. Sol olarak CHP yi gördükleri noktada belki hakli yönleride yok degil !

Öyle ya, Ülkede demokrasi denen oyun mecliste oynaniyorsa; el kaldir, el indirme, bosluga yumruk sallama, kafa atma, kol bükme motifleri esliginde , genel baskanin ardindan siralanip meclisi terk etme seklinde cereyan ediyorsa, liberaller hakli ! Insanlarimizin kafasida karisir ! Simdi ne yapalim, cogunluk partisi mecliste tüzüktü, yasaydi derken muhalefete bir sey yaptirmiyor ki denilecek.Iyi de , en azindan AKP nin getirdigi anayasa degisikliginden daha ilerde, daha demokratik, daha özgürlükcü daha esitlikci degisiklikler önermek , siyasi partiler ve secim yasalarinda degisiklik istemek, % 10 gibi antidemokratik secim barajini kaldirmak , bu noktada meclisi kilitlemek varken siraya dizilip gitmekte niye ?

Hani bir zamanlarin Milli Egitim bakani,” ögrenciler olmasa , üniversiteleri ne güzel yönetirdim”demis. Anamuhalefet partiside iktidar partiside, su Kürt´ler ve sosyalistler olmasa bu memleketi ne güzel yönetiriz fobisi yüzünden secim barajini düsürmek, ebedi baskanlik sistemini getiren partiler yasasini degistirmek istemiyorlar.Öyle korkuyorlar ki, anayasa degisikligi paketindeki parti kapatma ile ilgili maddeyi degistirmeye iktidar milletvekilleri dahi , BDP ye yarar diye tahammül edemiyorlar.Bu korkunuz ne zamana kadar sürecek ? Bu toplum ne zamana kadar yutacak ? Al gülüm ver gülüm hesabi ne zaman bitecek ? Düsürün su baraji, görün bakalim ! Temsilde adaletin olmadigi yerde demokrasi olurmu ?

Fakat tüm bu anayasa paketindeki diger maddeler bir yana, su  12 Eylülcülerin yargilanmasini getiren maddenin, CHP ve BDP ninde oylariyla 367 oydan fazla oy alarak gecmesini cok isterdim.Biliyorum zaman asimi  var, yasi gecmis falan ama en azindan yargilanmak korkusu bile yeterdi…..
Yok öyle asmaz ve beslerdik…yeterki suclu oldugu, sucsuz, günahsiz insanlari iskenceden gecirdigi, genclerin yaslarini büyütüp astigi, milyonlarca insani gözaltina alip iskenceden gecirdigi , yüzbinlercesini sürgüne  gönderdigi tescil olsundu …..Ama bir gün mutlaka buda olacak….Buraya yaziyorum….

ilginizi çekermi ?

VAN MINUTA KARSI VAN MINUT !

  68 Kusagi devrimcilerinin en büyük ideallerinden biride topraklari isgal altinda olan Filistin halki ile  …

Bir cevap yazın