BERTARAF

BERTARAF…

Merhabalar;
Bir anda yazarlarımızın içinde kırılganlıklarla dolu yazıları ardı ardına yayınlandı. Mamo Abi’nin ismiminde geçtiği yazısı olmasa bu konuda yazmayı da düşünmediğimi ifade edeyim.
Öncelikle bugüne kadar sitemize Syn Mamo Baran ya da başka biri adminlik yaptığı için yazı yazmadım. Bu nedenle adminin kim olduğu ya da sitemizin nereden yönetildiği benim açımdan çok da önem taşımamaktaydı hala da öyle. Ancak Mamo Baran’ın ilk site çalışmasını hayata geçirmesi ile birlikte köy ile ilgili faaliyetler başladı. Dernek çalışmaları, festivaller, etkinlikler bu sitede yayınlanmak suretiyle başarıya ulaştı. Yani site, ilk kıvılcımdı bu nedenle sayın Mamo Baran’ın gösterdiği fedakarlıkları bir iki cümle ile anlatmak yetersiz kalacaktır. Bu noktada da yayınlanan yazısını üzülerek okudum. Hele de başlık tam bir hüzün benim için.
Çoğulculuğa tahammülsüzlük… Felsefi olarak dar bir bakış açısının sembolüdür aslında bu cümle. Çoğul olmakla neyi kastediyoruz açıklamak ve irdelemek gerekiyor…
Ülkenin evet-hayır girdabına sokulduğu 12 Eylül referandumu ile ilgili hararetli tartışmaların sürdüğü süreçte —-Ancak bu arada karşı yazı olarak sevgili adminimiz AKP sözcüsü taraf gazetesinin değerli militanı Ahmet Altan’ın yazılarından bizi mahrum bırakmadı.—- Diye eleştirmem üzerine “senelerdir köy sayfasını iyi kötü yürütüyorum, hem yazılarımla hem adminliğimle hem de maddiyatla ve gördüğün gibi böyle yürütüyorum. Anlaşılan yayın politikamı bazı köylülerim beğenmiyor, hatta rahatsız, ki Mehmet Akbulut abim de özelime yazmış aynı şeyleri. Kusura bakmayın, nedenlerinizi haklı ve doğru bulmuyorum. Zira soruna şöyle bir çözüm getirebiliriz. Diyorum ki, adminlik görevini biraz da siz yürütün. Dünyaya, Türkiye`ye biraz da senin/sizin penceren/izden, senin/sizin yayın politikan/ızla bakalım, ne dersin/iz?” diyerek sert bir tepki almıştım. Bu sekter yazıdan bir gruplaşmanın varlığı düşüncesini algılamam üzerine direkt Mamo Abinin özeline yazarak en azından o zaman diliminde bu konuyu noktaladık. Ancak attığımız nokta değil virgülmüş onu şu an okuduğum yazılar ile algıladım.
Taraf olmayanların bertaraf edildiği bir ülkede yaşıyoruz. Mevcut iktidar kendi çarpık iktidarını perçinlemek için sistemin çarpıklıklarını değiştireceği vaatleri ile halka her gün her an daha fazla yalan söylüyor. Yıllardır militarizmin saldırılarından bıkmış olan ülke insanı bu yalanlara daha fazla sarılmaktadır. Karşısında ne sistem içinde ne de sistem dışında bir muhalefet bulamayan Akp iktidarı da saldırılarını bu rahatlıkla pervasızca arttırmakta bir çekince görmemektedir. Böyle bir süreçte Akp iktidarının demokrat olarak gösterilmesi sürecinde ciddi destek veren bir gazeteyi eleştirme hakkını kendimde hala görüyorum. 17/10/10 tarihli taraf gazetesini inceledim sizinle paylaşmak istedim. Gazete 20 sayfa olarak yayınlanmış. 11. sayfada ki Hsyk seçimleri ile ilgili Adalet Bakanına yönelik eleştirinin dışında Akp iktidarına yönelik tek bir eleştiri yok. Bu durum aynen referandum sürecinde de yaşandı. Gasp edilen haklar hiç yazılmadı gazetede. Yerine gelen anayasanın militarizmi yeneceğini yazdılar. Çok doğru işler de yapıyorlar haklarını teslim etmek gerekiyor. Kaynağı belli ol(ma)sa da verilen haberlerle bir sistemin tekrar düzenlenmesinde ciddi katkı koydular. Bu nedenle taraf gazetesine karşı belirli mesafede duruyorum. Umarım onlarda bir gün 2002 yılındaki cari açığın 626 milyon dolardan 2010’ da yıl bitmeden 40 milyar dolara ulaştığını ve bunu sadece olmuş bir haber olarak değil de Akp iktidarının bunu yaptığını yazarlar. 25 kuruşa basılabilecek bir gazetede de bu haberlere yer kalamayabilir diye düşünülebilir. Bu gazeteyi günlük olarak alıyorum çünkü ciddi bilgiler ve yıllardır dokunulamayan sistemsel yerlere dokunuyorlar ama bu durum gazetenin yukarıdaki eleştirilerimden kurtulabilmesi için yeterli değil. Keşke sitemizde evet diyen bir arkadaşımız kendi düşüncelerini yazsaydı. Böyle bir düşünüş yokken taraf olan bir gazetenin köşe yazarlarının ben ve benim gibi Hayır diyen düşünceye karşılık olarak sitede yayınlanması doğalında etik değildi. Bu da eleştiri konusu yapıldı. Peki sevgili Mamo Abi sen neden çoğunluğun kararına sitede saygı göstermedin. Yazıları tekrar tekrar okudum. İçinde ben evet diyeceğim yazan tek bir yazı dahi yok. Ya hayır ya bunun bir oyun olduğu noktasında boykota daha yakın düşünceler belirtildi. Çoğulculuk diye eğer tartışmalı insanların ikinci cumhuriyetle yola çıkıp fethullah hoca efendi ile aynı cepheden ülkeye müdahale edenlerin düşüncesinden söz ediliyorsa lütfen bırakın yerlerinde kalsınlar. Sana yönelik eleştirilerin içinde de yazıları sansürlediğin beğenmediklerini yayınlamadığın çokça konuşuldu. Bu da çoğulculuğa karşı çıkmak anlamına gelmiyor mu. Seninle karşılıklı uzun tartışmalar yaşadığımız süreçte bir çok insanın yazmasını uygun bulmamıştın hatırlarsan. Onlar da yazabilselerdi daha çoğul olacaktık. Ama bazan daha çoğul olmak doğru olmayı da getirmiyor. lütfen
Evet sevgili Mamo abi bu tartışmayı senin adminliğinde de derneğin adminliğinde de yürütebilirdik. Bu nedenle site yönetiminin dernek tarafından senin de onayınla devralınmasından dolayı herhangi bir sorun göremiyorum. Ben senin talebin olarak biliyorum bu değişimi, değilse mutlaka tartışılmalıdır Ancak bugün okuduğum kısmıyla sen tartışmayı değil direkt kopuşu benimsemişsin. Umarım kararını bir kez daha gözden geçirir ve tartışmaların yazdığın tarzda bir ayrımı zorunlu kılmadığını görürsün. Lütfen çoğul kısmımıza zarar verme, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yazılarımızla paylaşıp yazılarımızla tartışalım. Hem de biraz olumlu baktığında şimdi yazmaya daha fazla zamanın kalmayacak mı.
Saygılarımla
Not: ismim sayın Mamo Baran’ın iki yazısında da geçtiği için daha önce özelimizde yaptığımız yazışmayı yayınlamayı yorumlamaların sağlıklı yapılabilmesi amacı ile paylaşıyorum.

Sevgili mamo abi;
Cevaben yazmış olduğun cümlelere bir açıklama yapmak zorunlu olduğu için her cümlene açıklamayı kendi altına yazdım. Geneli ilgilendirmediği içinde Siteye değil özeline yolluyorum.

Sevgili Şükrü,

Aziz Nesin „Türk halkının bilmem yüzde kaçı aptaldır“ dedi diye bir çok insan kendisini aramış ve neden bizi aptal yaptın diye sormuş. Onun cevabı şu olmuş „sen öyle değilsen, neden kendini o aptal olmayan yüzdeliğin içine koymuyorsun da aptal dediğim yüzdenin içine koyuyursun“
cümleler aziz nesinin ki kadar açık olmuş olsa bizde alınmamız gereken kısımlara alınırız sorun biter ama bazı sözler şu ya da bu şekilde bazan acaba sorusunu da beraberinde getiriyor. Biz açıktan düşüncemizi belirttik. Bu sitede yazılan yazılarında muhatabı olarak kendimizi görmemiz gayet normal. Aziz nesin benzetmesi bile aslında içinde bazı duyguları taşıyor ama bu ancak bir araya geldiğimizde tartışabileceğimiz bir durum.
Dostum, taraf gazetesinin bazı yazarlarının yazılarını sayfaya koymama bir haylı kızmışsın. Ahmet Altan`ın o yazısı CHP`nin aptal gördüğü halka söylediği bazı şeylerin zaten şu an anayasada var olduğunu söylüyor diye informatif gördüğüm ve okurumuzun tek taraflı bilgilenmesini doğru görmediğim için koydum. Şimdi madem sen de CHP`li değilsin ve onlar gibi düşünmüyorsun, neden Altan`ın yazısını sana karşıymış gibi algılamışsın ve CHP`yi savunur pozisyona girmişsin, anlamıyorum. Ayrıca senin ve „Hayır“ diyen diğer arkadaşlarımın bir değil birden fazla yazılarını yayınlarken CHP ve MHP li mi oldum ki, „Evet“ diyen birinin yazısını sayfaya koydum diye AKP`li oldum?
Sevgili abim;
Taraf gazetesinin yazılarını koymana kızmam niye kızayım ama onların dediğini birebir savunan kimse olmadığı için karşı düşüncemizi kime yazacağız mamo abi sorun burada. A altanın köşe yazılarını kesip arşivleyen biri idim geçmişte. O zamanlar internet kullanımı olmadığı için ancak keserek arşivleyebiliyorduk. Asla burada sana yönelik düşünsel bir eleştiri yok ve senin düşünce sistematiğini algılama sorunum olmadığını sanırım biliyorsundur. Tıpkı senin de benim düşünme sistematiğimi algılıyor olman gibi. Keşke bu gazetede yazılan ve bizim karşı çıktığımız özgürlükleri genişleteceğiz yalanları ile özgürlüklerin sınırlandırılmasına cevap veren bir yazılarını da koyabilseydik. Burada alınganlık yapmana da gerek yok bence. En önemlisi de taraf senin dünyanda sadece belirli konularda hemfikir olabileceğin bir gazete, olduğu gibi kabullendiğini düşünmüyorum. Yazımda da belirttiğim gibi A Atlanın yazısını bana karşı olarak algılamadım çünkü onun tartıştığı madde beni hiç alakadar etmiyor.
Senin de dediğin gibi Admin olarak, ki adım da var, bu güne kadar düşüncemde olmayanların yazılarına müdahale etmedim, sansür uygulamadım. Ama tekçiliği ve müdahaleciliği de kabullenmem mümkün değil. Köylülerimin ve okurlarımızın çok yönlü bilgilenmesini, sadece başkasının yorumlarıyla değil, direk kaynağı görerek, okuyarak ve inceleyerek kararını vermelerini daha doğru görüyorum.
İki ayrı kimlik olgusundan dolayı ben site ile ilgili eleştirimde admin kavramını kullandım. Yoksa yazına ilişkin küçük sataşmamda doğal olarak ismini kullandım. Orada yanlış bir algılamaya neden olduysam özür dilerim ama asla farklı bir amaç yoktu.
Sevgili Şükrü,

senelerdir köy sayfasını iyi kötü yürütüyorum, hem yazılarımla hem adminliğimle hem de maddiyatla ve gördüğün gibi böyle yürütüyorum. Anlaşılan yayın politikamı bazı köylülerim beğenmiyor, hatta rahatsız, ki Mehmet Akbulut abim de özelime yazmış aynı şeyleri. Kusura bakmayın, nedenlerinizi haklı ve doğru bulmuyorum. Zira soruna şöyle bir çözüm getirebiliriz. Diyorum ki, adminlik görevini biraz da siz yürütün. Dünyaya , Türkiye`ye biraz da senin/sizin penceren/izden, senin/sizin yayın politikan/ızla bakalım, ne dersin/iz?
Ben memet abinin sana neler yazdığını ve aranızda neler geçtiğini bilmiyorum ve böyle bir durumu da şimdi senin açıklamandan anlıyorum. Doğal olarak da bu eleştirinin benimle alakası yok. Her şeyden önce senin yayın politikanı beğenmeme diye bir düşüncem yok. Elimden geldiğince de yazılarımla katkı koymaya çalışıyorum. Özel sorunlarımdan dolayı geçen seneyi yazı anlamında biraz kısır geçirmiş olabilirim. Ancak bizim köy sitemizden neler bekliyor insanlarımız ben bilmiyorum. Bence işlevini fazlasıyla yerine getiriyor. Adminlik olayına gelince ben bilgisayardan ve bu işlerden anlamadığım için bir katkım olamıyor. Süreç içinde kendimizi geliştirebilirsek sana katkı anlamında elimizden geleni yaparız. Ancak bu alınganlığının da pek hoş olmadığını belirteyim. Adminliği biz yaptığımızda başka düşünceleri yayınlamayacak mıyım. Bunu düşünmenizi bile algılayamıyorum. Ayrıca sitede objektiflik diye bir sorun göremiyorum.bu konu da ayrı pencereden baktığımızı düşünmeni de anlayamadım bunu da özelime yollayabilirsen sevineceğim.,

Sevgilerimle

ilginizi çekermi ?

ÜLKE GÜNDEMİNDEN NOTLAR

Ülke gündeminden notlar; Tayyip’i eleştirmeye çalışan öğrencilerin bir kısmı 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı, …

Bir cevap yazın