Anasayfa / İsmet Cantekin / Adaletin sefaleti

Adaletin sefaleti

Adaletin sefaleti

DÜNYA EMEKLİLER GÜNÜNDE, EMEKLİLERE ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI…..

1986 yılında bir aile dostumuzla beraber, Erdek Ocaklar köyünde bir haftalık tatile çıkmıştık.Erdek’e 10 km kuzeydeki köyün sahilinin Narlıya doğru kısmında modern bir tati köyü inşaatı yükseliyordu.İnşaattaki tabelada “ Anayasa Mahkemesi Üyeleri Tatil Köyü” yazıyordu.
O tarihte T.C Anayasa Mahkemesi, 12 Eylülülün darbeci   faşist Generalleri hınçla kamulaştırdıkları , DİSK Genel-İş Sendikamızın işçilerinin kuruş kuruş aidatlarından birktirdikleriyle inşa edilen binasında “Millet adına” karar verirlerdi.
Birkaç gün önce Dünya Emekliler Gün ünde, yerel bir mahkemenin, memur emeklileriyle işçi emeklileri arasındaki dengesiz farklılığı ortadan kaldıran kararı yine “Millet adına “ karar vererek REDDETTİ.Yani aynı yıl çalışan bir memur ile bir işçi emeklisinin emekli maaşı arasındaki farkı normal kabul ederek, eşitlenmesine karşı çıktı…..
Basın güya bunu üzüntüyle haber verdi!!!!
Ben hiç de şaşırmadım.Yıllarca İşçilerin emekleriyle inşa edilmiş binada otururken vicda
nları rahat olanların, işçi emeklilerin bu haksızlığına vicdanları rahatsız olacak değiller yaaa….

Çıkarlarına dokunulunca koro halinde feryat eden Asker-Sivil Bürokrasi, ülke satılırken, Güneydoğuda kan gövdeyi götürürken sus pus olmaları da ibret verici….
Dünya Emekliler  gününde emeklilere Anayasa Mahkemesinden   MÜJDElLİ haber varrr…
Emekliler biraz düşünün bakalım bu düzenin kurumları da kimlerden yanadır…………

YÜKSEK SEÇİM KURULUMUZ EVREN PAŞA VE ŞÜREKASINI KURTARDI …

Yeni TBMM den geçerek yasallaşan “Anayasa taslağı” ı CHP Anayasa mahkemesine itiraz ederek götürmesi de iktidar tarafından Referandumla engellendi. Bu yeni Anayasa’da geçici 15 ci madde 12 Eylül işkencecilerini yargılanmaktan koruyordu.Bu madde de kalkınca 12 Eylül faşistlerinin yargılanmasının önü açılmıştı.Ne var ki, birileri düğmeye bastı ve Yüksek Seçim  Kurulu, Anayasa Referandumunu, 45 gün öteye atarak tam da 12/Eylül/2010 tarihine attı.
Aman ne tesadüf(?) o gün de 12 Eylül 1980 den tam 30 yıl geçiyor ve 12 Eylül suçları “ZAMAN AŞIMINA  uğruyordu.
Şimdi gel de “Yüce Yargı” mavalına inanalım mı ….
12 Eylülde işkence gören 650.000 kişinin hakları bir gerekçeyle nasılda örtbas ediliyor…

ÜNİVERSİTEDEN ATILMAK TARİHE KARIŞIYORMUŞ???????

Anlı Şanlı Doğramacının 12 Eylül YÖKü bir müjde verdi.Artık Üniversiteden öğrenci atılmayacakmış…
İlgili, yasa TBMM de kabul edilmiş…

Birde olaya şöyle bakalım isterseniz:Artık askerlikten tecil için paralı öğrenciler ABD, Rusya ve diğer ülkelere gitmeyecekler.Burada sınıfta kalınca bastıracaklar PARAYI devam ederek askerliklerini erteleyecekler…
Yine alavere dalavere yoksul Mehmet askereeeeeeeee

EK:1
YÖK üniversiteden atılmayı yasaklıyor. Düzenlemeye göre başarısız öğrencinin faturası aileye çıkıyor. Başarısız öğrenciler daha çok, başarılılar daha az harç ödeyecek
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kanunu’nun bazı maddelerinde değişiklik öngören kanun tasarısı taslağı hazırladı. Üniversitelilerin okuldan atılmasını tarihe karıştıracak yeni düzenlemede başarısız öğrenciler üniversiteye daha fazla katkı payı ödeyerek devam ederken, başarılıların katkı payı düşürülecek. Aynı yükseköğretim kurumundaki öğrenimi sırasında bir derse üçüncü kez kayıt yaptıran öğrencilerin kredi başına ödeyecekleri katkı payı, ders alacağı yılda o program için belirlenen katkı miktarının yüzde 100 fazlasıyla alınacak. Bir derse dört veya daha fazla kez kayıt yaptıran öğrencilerden alınacak katkı payları, aşamalı olarak öğrenci başına o yıl için belirlenen cari hizmet maliyetinin tamamının iki katını aşmayacak şekilde, üniversitelerden gelen öneriler de değerlendirilerek YÖK tarafından belirlenecek.
ÖĞRENCİLERE PART TIME İŞ İMKANI
Taslak, vakıf üniversitelerinde devlet burslu öğrenci okutulmasına ve öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversitelerde asgari ücret baz alınarak hesaplanacak ücretlerle geçici işlerde çalışabilmelerine de olanak veriliyor. Vakıf üniversitelerinde, Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek sayıda devlet burslu öğrenci okutulabilecek. Öğrenciye verilecek devlet bursunun, üniversite değiştirse de devam etmesi planlanıyor. Taslağa göre, üniversiteler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) tarafından burs verilmekte olan veya burs alma şartlarını taşıyanlara öncelik tanıyarak, kısmi zamanlı olarak geçici işlerde öğrenci çalıştırabilecek. Kısmi zamanlı olarak çalıştırılan öğrenciler, bu çalışmalarından dolayı işçi olarak kabul edilmeyecek. • AA

TÜSİAD BAŞKANI BUUU ….

Cumhurbaşkanı Abdüllah GÜL Sivil Toplum Örgütleri (?) başkanlarıyla yaptığı toplantıda, TÜSİAD Başkanı  Ümit BOYNER yüzüne karşı herkesin önünde “Benim çocuklarım var. Askerlik yaşına geliyorlar. Her gün düşünüyorum bu çocuklar ne olacak diye. Endişe ediyorum. Çocuklarımı Güneydoğu’ya askere göndermek istemiyorum!
Demiş…
Bunu ben söylesem hemen Yüce Yargı Savcıları harekete geçerek sorguya alır ve hakkımda” Halkı askerlikten soğutmak” tan “ter ör örgüte yataklık yapmak” a kadar pek çok iddia ile iddianame hazırlardı.Belki de ağırlaştırılmış müebbet hapis bile isterdi.
Ama Yüce Yargı TÜSİAD Başkanının Cumhurbaşkanın yüzüne karşı “suç” işlemesine dahi karışacak gücü yok mu????Ben yasaları uygulayacak Türkiye’de babayiğit ve cesaretli Savcıları göreve davet ediyorum.TÜSİAD Başkanı Yasaların üzerinde mi?Yani Devletin Yargısı Yüksekovada, Şırnak’taki çocuklara mı gücü yetiyor..
Yada Taksimde 1 Mayısı Kutlayacak işçilere Ankara’da Tekel işçilerine Silahlı biber gazlı polis güçlerini üzerine göndermeye mi gücü yetiyor…..

EK:2
AKŞAM | SIYASET | 26 HAZİRAN 2010, CUMARTESİ
Çocuklarım Güneydoğu’da askerlik yapsın istemiyorum

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile dün yaptığı toplantıdan çıkan haberleri bu gün gazetede okuyorsunuz. O toplantıdan sonra terörü lanetleyen, birlik çağrısı yapan mesajlar verildi. Hepsi iyi, güzel.. Ama toplantının asıl çıkışı bu bildiğimiz ve kimsenin itiraz etmediği laflar değil. Dün gerektiği gibi değil, hissettiği gibi konuşan tek bir kişi oldu: TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner.

***
Güvendiğim kaynaklardan edindiğim bilgiye göre Boyner söz aldı ve şöyle dedi: Benim çocuklarım var. Askerlik yaşına geliyorlar. Her gün düşünüyorum bu çocuklar ne olacak diye. Endişe ediyorum. Çocuklarımı Güneydoğu’ya askere göndermek istemiyorum!

***
Düşünün… Bu ülkede yerleşik sermayeyi temsil eden, kamuoyunun şekillenmesinde önemli bir payı olan TÜSİAD’ın başkanı artık isyan ediyor. ‘Vatan, millet, Sakarya’ edebiyatına kırmızı kart çıkarıyor. Şehitlerin kutsallığı üzerinden akıtılmasına izin verilmeyen gözyaşlarını protesto ediyor. Bunun ötesi var mı?

***
Ümit Boyner’in cesur çıkışı bu ülkede birkaç yıl içinde nereden nereye gelindiğini göstermiyor mu? Hatırlayın, iki yıl önce Bülent Ersoy, ‘Oğlum olsa askere göndermem’ dedi diye başına gelmedik kalmamıştı. Bundan birkaç yıl önce Perihan Mağden vicdani ret ile ilgili yazı yazdığı için uzun süre yargılanmıştı. Oysa bu gün ülkenin en önemli sivil toplum örgütlerinden birinin başkanı ‘vatan sağ olsun’a ters bir tavır takınabiliyor.

***
Bu tavrın üzerine ben soruyorum: Ey, asker kutsallaması ile ölümlerin ardından ağlamayı tabulaştıranlar! Yıllardır vatan uğruna feda edilen evlatlar vatanı kurtarmıyor. Aynı yöntemler ölü sayısını artırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu saatten sonra eğitimsiz çocukların korunaksız karakollarda ölmesini ‘şehitler cennete gider’ diye geçiştirebileceğinizi mi sanıyorsunuz?
Açılım ayrı, terör ayrı
Bugün açılımda gelinen nokta pek iç açıcı olmasa da tırmanan terörü bu sürece bağlamak insafsızlık değil mi? İyi niyetle atılan adımları baltalamak isteyenler tam da bu adımların tamamen kesilmesi için son günlerde böyle bir söylem sürüyorlar ortalığa. Neymiş efendim? Açılım tıkanınca PKK hortlamış. Kandırılan Kürtlerin dağdan başka çaresi kalmamış…
***
Geçiniz bu yalanları! PKK gücünü kaybetmemek için yine ortalığı kana buluyor. Buluyor ki makul düşünceler ortadan kalksın. Buluyor ki kaosun olduğu yerde rant elde etsin. Bu oyunlara gelmeyelim!

***
Hükümetin başlattığı süreci eleştirmek son derece yerinde. Açılımın iyi yürütülemediği, hatta son günlerde tamamen durduğu ortada. Ama hiçbir şey silaha ve şiddete gerekçe gösterilemez. Gösterildiği takdirde bu, suça kılıf bulmak olur.

NAGEHAN ALÇI

PAŞANIN KALİTESİNE BAKINNN….

Geçmişte Güneydoğuda Paşa olarak görev yapmış Osman PAMUKOĞLU Paşa emekli olduktan sonra aslan kesildi:Parti Kurdu.TV TV dolaşıp “beni seçin terörü 365 günde 20.000 kişi ile bitiririm” diye nutuklar attı.
Behey Paşa sen orada rütbeliyken elinde ordu, uçaklar, tanklar helikopterler vardı da niye bitiremedin.2.5 eşkıyanın lastik pabuçlarının izi sırtında dolaşıp duruyorsun.. Utanmadan arlanmadan…
Bu garip Başbakan oluvermek için yanıp tutuşan Paşanın CHP Gn. Başkanı KILIÇTAROĞLU için söyledikleri ise iğrenç ve ibret verici.Sınıra gitmek isteyen KILIÇDAROĞLU na söylediği sözlerdeki kalite ve terbiyeye bakın:” Çok böyle meraklıysan bende yürek ciğer var diyorsan, onun kolayı var seni timin içine koyar Kuzey Irak’ta kamplara sokarım, o zaman karar verilir. Orada yanına alacağı bir şey var yarım saatte bir değiştireceği iç çamaşırınız”.
Bence tecrübe konuşuyor.Herhalde Paşa çok don değiştirmiş ki KILIÇDAROĞLU’na tavsiyelerde bulunuyor.
Terbiyesizliğin bu kadarı da böylesi paşalarda bulunuyor demek ki sanki küçük Evren Paşa mübarek…

EK:3
Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, son günlerde gündemde olan ve tartışmalara neden olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakkari Gediktepe’de mevzideki görüntüsü ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Tutturmuşlar Gediktepe meselesi, çömeldin çömelmedin meselesi, askerde çömelme diye bir şey yoktur, askerlikte çökmek vardır. Acemi erler bile bilir; Çök kalk diye. Bunu bile beceremiyorlar, birisi ’Ben de Gediktepe’ye gideceğim’ diye tutturdu. Onun kolayı var. Gediktepe binlerce tepe arasında onuncu sırada. Hakkari’nin herhangi bir tepesine gider. Çok böyle meraklıysan bende yürek ciğer var diyorsan, onun kolayı var seni timin içine koyar Kuzey Irak’ta kamplara sokarım, o zaman karar verilir. Orada yanına alacağı bir şey var yarım saatte bir değiştireceği iç çamaşırınız”.

ilginizi çekermi ?

Çerkes Sürgünü

Çerkes Sürgünü Konu ÇERKES’lere gelmişken, bir süredir siteye aktarmak istediğim, resmi tarihte yok sayılan “Çerkes …

Bir cevap yazın