Anasayfa / Kemal Akkaya / 2 TEMMUZ 1993 AKŞAMINI UNUTMADIK

2 TEMMUZ 1993 AKŞAMINI UNUTMADIK

2 TEMMUZ 1993 AKŞAMINI UNUTMADIK

On altı yıl önce bu şehirde insanlık tarihine kara bir gün olarak geçen 2 Temmuz katliamının üzerinden onca yıl geçmesine rağmen, izlerinin kolay kolay silinmeyeceği görülüyor. Madımağı saran dumanlar bu gün hala tütüyor Çünkü bu gün hala ülkemiz üzerinde ırkçı ya da şoven bir iklim tüm varlığıyla kendisini hissettirmektedir. Kendisi gibi düşünmeyenleri ötekileştiren dışlayan ya da yaşam hakkı tanımayan bu anlayış dün olduğu gibi bu gün de varlığını korumaktadır.
Ülkemizin ve halklarımızın umudu ve aydınlık geleceği aydın, ,azar ve sanatçıların da içinde olduğu 35 insanımızın katledilişinin 16. yıldönümünde aynı odaklar hala ayrımcı ırkçı ve gerici politikalarını sürdürerek halkların kardeşçe bir arada yaşamasını engellemeye çalışmaktadırlar.
Bu anlayış bir yandan ülkemize gericiliği, ırkçılığı, şiddeti ve çatışmayı dayatırken bir yandan da işsizliğe, yoksulluğu, açlığı ve sefaleti yaşam biçimi olarak sunmaktadır. İMF patentli paran kadar sağlık, sosyal güvenlik, eğitim ve kamu hizmeti politikalarını halkımıza, emekçilere reva görmektedirler.
Bu katliamın temelinde 16 yıldır belirttiğimiz gibi 77 1 Mayıs’ında, Maraş’ta, Çorum’da, Malatya’da ve Trabzon’da ve ülkenin her yanında terör estiren gerici, ırkçı faşizan yönetim ve zihniyet var. Bu katliamların arkasında  hak alma mücadelesini, demokratik talepleri bastırmak var. Barış istemlerini boğmak var.
Kendisini demokrasi havarisi olarak tanıtan AKP iktidar gerçek yüzünü halka yönelik faşizan uygulamalarıyla göstermektedir. Demokrasi, Kürk sorunu, Alevilerin inançlarını yaşaması sendikal halkla, Ergenekon davasında ikiyüzlü davranmaktadır. AKP derin devleti tasfiye etmek yerine ABD çıkarları doğrultusunda Fethullahcı kadrolarla Kontrgerillayı yani kendi derin devletini   yeniden yapılandırıyor.
12 Eylül cuntacılarını yargılamayı ağzına bile almazken, Kürt sorununda ikiyüzlü davranıp tarihi fırsatı kaçırmayalım diyerek aslında çözümsüzlüğü dayatmaktadır.
Emek, demokratikleşme ve hak alma mücadelesinin gerçek temsilcilerine yönelik baskıların katmerleşerek arttığına tanık oluyoruz. KESK’e yönelik yapılan baskı ve operasyonlar ilimiz de de şube başkanımızın tutuklanmasıyla sonuçlanmıştır. AKP iktidarı kendinden olmayan her kesimi sendika ve demokrasi güçlerini susturmak ya da yok etmek üzere tüm antidemokratik yöntemleri kullanmaktadır.
93 yılında Pir Sultan etkinliklerini bahane eden anlayış bu gün kendisi gibi düşünmeyen aydınları, demokratları, emek güçlerini hedef  alarak bu halka karşı suç işlemeye devam etmektedir. Ülkemizi bu kabustan kurtarmanın tek bir yolu var. O da halk olarak 12 eylül başta olmak üzere susurlukta ortaya çıkan çete devlet, mafya ilişkisini, yine Şemdinli’de ortaya çıkan kontrgerilla faaliyetlerini, Ergenekon dahil her türlü çete faaliyetlerini tarih önünde mahkum etmenin mücadelesini vermeliyiz.
Bu kararlığımız yer altı yer üstü kaynaklarımızı haraç mezat satan, emekçileri açlığa ve yoksulluğa iten IMF,AB ve ABD endeksli politikalara karşı olduğumuz içindir.
16.yıl dönümünde katliamı kınayıp aydınlarımızı, sanatçılarımızı, semah dönen gençlerimizi ölümsüzleştirmek için bu yıl yine madımakta olacağız. İnsanlığa sahip çıkmak için, oteli müzeye dönüştürmek için madımakta olurken katillere ve onların destekçilerine; Sivas’a ve Sivaslı’ya yaptığınız kötülüğün farkında mısınız sorusunu bir kez daha yüksek sesle haykırmak için madımakta olacağız
2 Temmuz da Madımak oteli önünde olmak demek; tüm bu faşizan saldırılara, irticai antidemokratik uygulamalara karşı olmak, barış, kardeşliği, demokrasiyi ve gerçek laikliği talep etmek delmektir.
Bizler Sivas’ın katliamlarla değil hoşgörü ve kardeşliğin yaşam bulduğu bir kent olarak anılması için tüm demokrasi güçleri ve hemşerilerimizi 2 Temmuz Perşembe günü hep birlikte Madımağa yürüyerek katliamı kınamaya çağırıyoruz. Sevgi –Kemal Akkaya

ilginizi çekermi ?

UMUT

  Cumhuriyet tarihinde demokrasi adına bu güne kadar özgürlükler adına çalışmalar yapılmıştır, bunlardan bazıları ıslahat, …

Bir cevap yazın