Anasayfa / Mehmet Akbulut / 1 Mayıs isyan günüdür

1 Mayıs isyan günüdür

1 Mayıs isyan günüdür

Günlerin bugün getirdiği, baskı zulüm ve kandır
Ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez
Yepyeni bir hayat gelir, bizde ve her yerde
1 Mayıs, 1 Mayıs isçinin, emekçinin bayramı……

Evet doğru hatırladınız bu kıtalar yabancı değil işçinin , emekçinin marşı. 32 yıl sonra, söylenmesi gereken yerde büyük bir coşkuyla dile getirilen duygular…
Fakat ben ;Taksim artık bizimdir, kazandık ! gibi manasız şeyler yazmayacağım. Hele hele “Bu 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkıp bugünleride gördüm ya artık gözüm açık gitmez” hiç demeyeceğim…

Düşünsenize bugüne  kadar bazı partilerin 1 Mayıs’a karşı yaklaşımları oldukça farklıyken ,bu yıl nasıl oldu da istanbul’un her köşesine 1 Mayıs’ı kutlayan pankartlar, afişler astırdılar..
Bu da yetmezmiş gibi hükumetin geçen yıl  İstanbul’u savaş alanına çevirmesini destekleyen emperyalist medya bile, bu yıl 1 Mayıs yanlısı oldu!
Sizce emparyalist yandaşların birden böyle yumuşaması, “hayra alamet” sayılır mı ?
Bunca yıldır Taksim’i 1 Mayıs’a kapatıp her yıl yasaklanmasının, ve istanbul’u sıkı yönetim bölgesine çevirmesinin nedeni neydi ?
Daha dün,  emeği hor gören ve yok sayan bir tutum benimseyen sermayeci politikacıların bu yıl ki 1 Mayıs ve emekçi aşkı, seçimlerin yaklaşmasıyla bağlantılı olabilir mi ? Yoksa bu bahane yetersiz mi kalır ?

İşte Hükümetin bu tutumu karşısında bizlerde farklı davranmalıydık.Bu günü farklı anmalıydık. 1 mayısı bayram gibi kutlayacağımız günler elbette olacaktır .Fakat o gün bugün değildir ! ilk önce  mücadelemizi doğru bir şekilde anlatılıp, benimseyelim ki amacımıza ulaşalım.
Yanlış anlamayın Taksime çıkmaya karşı değilim elbette. Ama İşsizler evde kara kara düşünüp ay sonunu nasıl getireceğini hesaplarken,iş sahipleri güzel bir piknik havasında  bayram geçirmesini doğru bulmuyorum. Toplumsal kölelik düzeni, insan hayatını yok ediyorken bayramları değil, ancak isyanları kutlayabiliriz !

Bence bu yıl işçi ve emekçi gününü en güzel Anarşistler dile getirdi. 1 Mayıs için geldikleri taksimde; işçilerle, emekçilerle ve direnişçilerle dayanışma içinde olduklarını, teslim olmayacaklarını kararlı tepkilerini göstermek adına alana girmediler…

Peki biz devrimci geçinenler ne yaptık ? Milyonlarca işçi yoksulluğun ve açlığın eşliğindeyken güvencesiz bir ortamda 14-16 saat çalıştırılırken bunları dile getirmek yerine, alana girip halaylar çektik, türküler söyledik,bilindik sloganlar attık…

Aman boş verelim bize ne ! Taksim bayram yerine döndü ya.. Yeter de artar bile!

ilginizi çekermi ?

Seçim Değerlendirmesi

Seçim Değerlendirmesi KÖTÜNÜN ZAFERİ (DEVLET ZULMÜ)     “Adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur. En güçlünün …

Bir cevap yazın